На 24 юни екип на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) успешно постави сателитен предавател на млад къдроглав пеликан от гнездовата колония на вида в Защитена местност „Калимок-Бръшлен“. Това е първото пеликанче с предавател, което е излюпено и отгледано в българска колония на вида.
Снимка Българско дружество за защита на птиците
Предавателят тежи 33 грама и e размери 55×56×32 мм. Поставен е на специален участък от крилото на птицата, където да не създава неудобство. Маркираните птици много бързо привикват с предавателите и могат да осъществяват ежедневните си дейности безпроблемно.
Веднага след манипулацията къдроглавият пеликан е освободен в езерото Сребърна, поради липсата на водно ниво в ЗМ „Калимок-Бръшлен“. Към момента птицата се придържа основно в Сребърна и в Кълърашкото езеро в Румъния, където се храни, заедно с други пеликани.
Снимка Българско дружество за защита на птиците
Поставянето на предаватели на къдроглав пеликан се извършва за първи път в България и е голям напредък в изследването на този рядък вид. Чрез данните от пръстените и сателитната телеметрия ще се разбере повече за екологията, придвижванията и заплахите на вида, което ще помогне да се планират и предприемат бъдещи природозащитни мерки за неговото опазване.
Маркираният с предавател млад женски къдроглав пеликан се казва Кали и е кръстен на ЗМ „Калимок-Бръшлен“, където през 2021 г. се сформира нова гнездова колония върху наколната дървена платформа, изградена там. Кали е едно от тридесетте млади пеликанчета, които бяха успешно отгледани през настоящия сезон.
БДЗП изказва благодарност на доброволеца Димо Шехларски и на „Сдружение за развитие на туризма в Тутракан и региона“.
Снимка Българско дружество за защита на птиците
Изследването на вида, чрез сателитна телеметрия, се осъществява в рамките на международния проект „Опазване на къдроглавия пеликан по Черноморско-средиземноморския прелетен път“ (LIFE18/NAT/NL/000716), финансиран по програма LIFE на ЕС. Проектът се координира от Rewilding Europe, а другите партньори, освен БДЗП, са Дирекция на Природен парк „Персина“, Румънското орнитологично дружество (SOR), Гръцкото орнитологично дружество (HOS), Rewilding – Украйна и Rewilding – Дунавска делта. Скоро данните от предавателя ще бъдат качени на сайта на проекта www.life-pelicans.com и ще може в реално време да се следят придвижванията на маркирания пеликан.