Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За първи път почитаме заедно с Македония светите братя Кирил и Методий

30 април 2014, 10:04 часа • 36328 прочитания

За първи път България и Македония ще почетат заедно делото на солунските братя св. св. Кирил и Методий. За честванията на 11 май у нас ще пристигнат главата на Македонската православна църква архиепископ Стефан заедно с двама владици, както и председателят на Македонската академия на науките (МАН) и изкуствата акад. Владо Камбовски. Те идват по покана на председателя на БАН акад. Стефан Воденичаров.

Още: Шенген: Тийнейджърите могат да излязат извън България сами, без родителите да разберат

Още: След триметровите преспи: Отварят за движение Троянския проход

Учените и духовниците ще присъстват на светата литургия, която патриарх Неофит ще отслужи в храм-паметника „Св. Александър Невски" за светите братя. След това ще се отправят заедно към академията, където е предвидена кратка тържествена програма. На нея ще присъства правнучката на родения в Охрид български възрожденец Григор Пърличев, която живее в София. Тя ще прочете негова поема за солунските братя. Слова по време на празника ще произнесат акад. Воденичаров и акад. Камбовски.

Българската православна църква ще почете делото на солунските братя на 11 май, но няма да уважи жеста на Охридската архиепископия. „Нямаме канонично общение с Македонската православна църква", обявиха от пресслужбата на Светия синод. Така от висшия клир се аргументираха защо ще отсъстват от тържествата на БАН. На 11 май македонският архиепископ Стефан няма да бъде поканен в съслужение с патриарх Неофит.

От синода обясниха, че македонският духовник може да присъства на патриаршеската литургия в „Св. Александър Невски" само като обикновен мирянин. На тържествата няма да бъдат поканени представители на властта, каза шефът на БАН. „Всички са добре дошли, за да почетем делото на св. св. Кирил и Методий", уточни академикът, цитиран от „Преса".

Още: Изплащат пенсиите за януари

Още: Кой има имен ден днес, 7 януари 2025 г. Честито!

Македонската православна църква (МПЦ) съществува в разкол и схизма близо половин век, обяснява пък богословът проф. Иван Желев. Тя се е провъзгласила сама за самостоятелна автокефалия (църковна единица) на 17 юли 1967 г. със седалище в Охрид в тогавашна Югославия. Преди да стане Охридска македонска архиепископия, е била част от Сръбската патриаршия.

Отделянето се случва в разрез с православната йерар­хия и канони. Оттогава досега МПЦ не е призната от друга църква. Това е и причина нашите духовници да нямат право да служат с македонските си събратя.

В миналото това не е било достатъчно, за да няма изключения - наши свещеници са участвали в литургии на македонска територия.

 

Още: Най-важните новини за деня: 6 януари 2025 г.

Още: Къде сме ние между Изтока и Запада? Разговор с проф. Ивайла Попова и проф. Цветелин Степанов (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес