Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За какво да внимаваме при покупката на бутилки за вода и кутии за храна за учениците?

11 септември 2023, 12:35 часа • 1651 прочитания

Наближава 15-ти септември и съвсем скоро първият училищен звънец ще извести началото на новата учебна година. Вълнението е голямо и за учениците, които ще се съберат с класа и ще трупат нови знания и умения. Но и за родителите, които вече трескаво обикалят магазините, за да осигурят задължителните за всяка година нови дрехи, обувки, раници и принадлежности за работа в клас.

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега

ОЩЕ: Образователният министър: Проблемите с е-система на училищата няма да затруднят учебния процес

От „Ние, потребителите“ имат препоръки към родителите при покупката на бутилките за вода и кутиите за храна, които учениците носят в раниците си за училище. Тяхното проучване сочи, че на пазара в момента има огромното разнообразие от цветове, форми и материали, от които клиентите могат да избират. Експертите обаче напомнят, че най-важна от всичко е безопасността. 

При оглеждането на бутилки и кутии за храна от пластмаса потърсете на дъното задължителното обозначение със знака чаша и вилица – този символ показва, че използваната пластмаса при производството на този съд е подходяща за храни и напитки.

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Друг важен момент е в състава на материала да не присъства химикала Бисфенол А, което обикновено се обозначава с надпис върху опаковката 0% BPA или 100% BPA Free.

ОЩЕ: Тези храни ще направят детето ви отличен ученик

Бисфенол A се използва като втвърдител при направата на пластмаси или продукти на пластмасова основа от дълги години, но през 2017 г. Европейската химическа агенция прави заключение, че BPA трябва да бъде обозначен като вещество с потенциални опасности, поради свойството му да действа като ендокринен разрушител, а пет години по-късно Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ забранява употребата на BPA в бутилките за бебета. Предполагаемата токсичност на този химикал за хората все още се проучва, но учени експериментално доказват, че той е от групата на т. нар. ендокринни разрушители, може да доведе до репродуктивни нарушения, инсулинова резистентност, онкологични заболявания и др. Проведените от Световната здравна организация изследвания са показали увеличение на левкемията и са потвърди заключението, че Бисфенол А може да увеличи риска от рак и може да бъде основната причина за повишена честота на рак на гърдата.

За да бъдат безопасни бутилките и кутиите за храна, следва стриктно да спазвате дадените от производителя указания за употреба и поддържка. Например, някои бутилки са подходящи само за вода и в тях не може да се поставят кисели, газирани и топли напитки. Тази информация трябва да фигурира на етикета или върху опаковката на артикула. Не подценявайте важността на това винаги да поддържате в идеално чисто състояние съдовете, за да намалите риска от развиването на микроорганизми.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

Наличието на информация за производител и вносител на изделието - име, физически адрес и телефон за връзка, показва, че той е легитимен и е поел отговорност за безопасността на продукта.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес