Върховният административен съд (ВАС) реши окончателно, че момиче, което е отглеждано от две майки, трябва да остане без български акт за раждане. Става въпрос за знаковия случай „Бебе Сара“, чиито родители са от България и Гибралтар (задморска територия на Великобритания).
Още: Прогноза за времето - 20 февруари 2025 г. (четвъртък)
Още: Горещите теми в интернет на 19 февруари: Сняг затрупа Варна, a "Ергенът" роди нов лаф
Сара се ражда с метода на асистираната репродукция на територията на Испания и получава кръщелно свидетелство, в което са вписани две майки. Столична община, Район „Панчарево“, обаче отказва да издаде акт за раждане детето.
Същевременно двете майки твърдят пред властите у нас, че Испания не може да издаде гражданство на Сара, защото жените не са испанки. Джейн е британка, но паспортната служба в Белфаст вече е отказала да издаде документи на детето. Причината – то е родено извън Обединеното кралство.
България също отказва, като счита, че биологичната майка не е българка. Така три години детето вече е без гражданство.
Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)
Още: Футболните фенове ще могат да видят на живо купата на английската Висша лига в Сердика Център
Делото е заведено пред Административен съд на София-град през 2020 година от Деница Любенова - адвокат от ЛГБТ организация "Действие". Съдията преценява, че по случая има въпроси, които засягат правото на ЕС и за които досега не е бил получаван отговор. По тази причина делото в България е спряно и е изпратено за тълкуване в Съда на Европейския съюз.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Той взе решение през декември 2021 г., според което "държавата членка, на която това дете е гражданин, е задължена да му издаде карта за самоличност или паспорт, без да изисква предварително съставяне на акт за раждане от своите национални власти". Това означава, че България трябва да предостави документи за самоличност на Сара, като използва акта за раждане, издаден от Испания.
Съгласно българското законодателство е недопустимо вписването на двама родители от женски пол, тъй като еднополовите бракове не се признават. Само че първата инстанция го позволява, като се позовава на Конвенцията за правата на детето.
Сега обаче ВАС е взел друго решение, както се вижда от документа, публикуван в официалния сайт на съда на 1 март. Съдиите Галина Христова, Пламен Петрунов и Албена Радославова твърдят, че българката Калина не е майка на детето и то не може да бъде признато за български гражданин. Уточнено е, че неиздаването на български акт за раждане не води до лишаване от гражданство.
Още: Работилничка за мартеници и училище за магьосници този уикенд в Централни хали
Още: Времето утре - 20 февруари 2025 г.
Съдиите оспорват твърденията на двете майки на Сара, че детето няма право на испанско гражданство. Според Върховния съд - Испанският граждански кодекс позволява даване на испанско гражданство за деца, които са родени в Испания и не могат да получат гражданството на някой от своите родители. ВАС твърди, че ако майките на Сара поискат, Мадрид няма право да откаже да даде испанско гражданство на детето.