С Постановление на Министерски съвет ще бъдат отпуснати 3 млн. лв. на Хайредин, за да се справи общината с язовирите. По-късно днес ще се реши дали това ще стане чрез обществена поръчка. Причината е, че обществените поръчки дават възможност за обжалване, преминаване през дълга съдебна процедура, което затруднява бързите и адекватни действия. Това стана ясно в рамките на извънредното заседание на правителството, посветено на обсъждането на мерки за гарантиране на сигурността на населението, заради преливането на язовири в страната.
Още: Кои са най-предпочитаните дестинации сред българите през ноември?
Още: До какво води липсата на опция „Преглед и тест“ при е-магазините?
Искам да решим този въпрос днес, не може през 2-3 години да си говорим едно и също, коментира премиерът Бойко Борисов.
„Най-малкият проблем в случай са парите. Въпросът е как да го направим незабавно“, каза той, цитиран от агенция „Фокус“. „Вече поне имаме структура, която следи кое е предаварийно и аварийно състояние“, уточни той, като допълни, че „ние правим много, но резултатът ни е много малък“.
„Колегите казват, че дори не е формулирано какво точно е язовир. Има много микроязовирчета, които с дъждовете с е пълнят и след това създават проблеми“, коментира то. Министърът на икономиката Емил Караниколов пък предлага отделна аварийна компания, която да се занимава само с язовирите, или да ползваме хората на НЕК, които наблюдават и ремонтират държавните язовири“, каза още премиерът.
Още: Доц. Миланов за обидите между политиците и липсата на възпитание
Още: Проф. Рачев прогнозира затопляне в новогодишната нощ
Междувременно пред бТВ министърът на енергетиката Теменужка Петкова обясни, че НЕК, чрез подразделението си „Язовири и каскади“ стопанисва едни от най-големите язовири в страната, които са „в отлично техническо състояние“ и сред стопанисваните обекти „няма преливащи“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради снега: Остава кризисна ситуацията в Троян, Ловеч и Самоков
„Проблемът е с т.нар. малки язовири, които се намират в малки общини и съответно те, общините трябва да ги стопанисват“, обясни Петкова и изрази очакване че решение ще се намери.
Както вече е ясно един от проблемите е свързан с размитата рамка по отношение на собствеността и управлението, а оттам и на отговорността по отношение на съоръженията. Съответно това поставя и въпроса към кой да бъдат насочени средства за мерки за укрепване на малките язовири и водоеми.