Спазвайте социална дистанция – това е единственото доказано лекарство срещу коронавируса SARS-CoV-2, който предизвиква болестта COVID-19. Тези думи бяха многократно повтаряни от редица отговорни за управлението на държавата лица, начело с премиера Бойко Борисов, особено откакто сме в извънредно положение – т.е. от 13 март.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
За да не се получават условия за неспазване на социална дистанция – т.е. за да не стане така, че да има струпване на хора, бяха издадени редица заповеди от здравния министър Кирил Ананиев с различни мерки, но и беше направен специален Закон за извънредното положение. Един от текстовете в него касае данъчните декларации на физическите лица – всеки работещ в България знае за какво става въпрос, особено ако не получава заплата само на трудов договор, когато наближи 30 април всяка година. Ето какво дословно пише в текста, публикуван в Държавен вестник и обнародван с Указ 71 на президента Румен Радев:
"Параграф 27, ал. 2: През 2020 г. срокът за подаване на годишната данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица за 2019 г. и за внасяне на дължимия по декларацията данък върху годишната данъчна основа от лицата по чл. 51, ал. 1 от същия закон се удължава до 30 юни".
Според НАП, този текст значи, че законодателят удължава срока до 30 юни само плащащите данък по чл. 51, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите върху физическите лица (ЗДДФЛ) – за другите данъчни декларации за физически лица, по чл. 50, срокът оставал 30 април. Специално обяснение за това има на официалния сайт на НАП. Основанието на данъчните е, че като имало препратка към ЗДДФЛ по чл. 51, ал. 1, това значело, че целият текст се отнася само за тези лица – това са предимно еднолични търговци и земеделски стопани .
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Защо подписаното от зам.-изпълнителния директор на НАП Пламен Димитров становище не се съсредоточава, че в текста на Закона за извънредното положение има препратка и към чл. 50 от ЗДДФЛ! Затова Actualno.com потърси говорителя на НАП Росен Бъчваров за коментар.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Попитахме изрично г-н Бъчваров защо НАП не взема под внимание съюза "И" в изречението: "През 2020 г. срокът за подаване на годишната данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица за 2019 г. И за внасяне на дължимия по декларацията данък върху годишната данъчна основа от лицата по чл. 51, ал. 1 от същия закон се удължава до 30 юни" – в смисъл И при двете условия срокът става 30 юни! Смисълът на текста е, че удълженият срок се отнася само до лицата по чл. 51, ал. 2 от ЗДДФЛ, отговори г-н Бъчваров. Това е становище на юристите на НАП, добави той.
На изричен въпрос на Actualno.com дали с това тълкуване Приходната агенция създава условия за събиране на опашки пред бюрата на НАП при действащо извънредно положение заради заразна болест, г-н Бъчваров отговори, че има издадени около 900 000 активни ПИК кодове, а хората, които ще подадат данъчна декларация, са около 500 000. До момента са подадени 300 000, като над 80% са подадени онлайн. "Да, явно волята на законодателя е, че няма удължаване на срока, а позицията на НАП е, че преобладаващата, да не кажем цялата част от гражданите, които имат ангажимент да подадат данъчна декларация, могат да го направят дистанционно – било с ПИК или с електронен подпис, било по пощата". Попитан от Actualno.com колко души са отишли до НАП да си извадят ПИК код във времето на извънредното положение т.е. от 13 март насам, отговорът на г-н Бъчваров беше: "Около 39 000" (бел. ред. - според цитираното в следващото изречение официално съобщение на НАП са над 45 000). Чак днес, 23 април, НАП официално обяви, че ПИК код може да се заяви по имейл или с обаждане по телефона – досега това ставаше само ако отидеш на място! С изрично уточнение в официалното съобщение: "В заявлението за издаване на ПИК е необходимо потребителят да посочи своите данни, задължително електронен адрес за кореспонденция, както и предпочитан от него офис на НАП, в който ще получи издадения ПИК. От съображения за сигурност, кодът се дава само лично на клиента или на упълномощено от него лице в запечатан плик, защото всички действия извършени с ПИК, включително подаване на декларации и документи, се считат за саморъчно подписани".
Припомняме, че в немалко случаи по чл. 50 от ЗДДФЛ всъщност данъците вече са платени и с декларацията се удостоверява точно това – става въпрос за случаите, при които в графа "Дължим данък за довнасяне" излиза числото 0! От тази година декларация може да се подаде онлайн – на ТОЗИ АДРЕС, но трябва да имате ПИК код.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Остава отворен и друг въпрос – за тези, които са еднолични търговци или земеделски стопани, или отговарящи на чл. 51, ал. 1 от ЗДДФЛ – ако те трябва да подават декларация и по чл. 50 от същия закон, сега имат да съблюдават два срока – 30 юни и 30 април!