Пленумът на ВСС ще разгледа предложението на членове на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет за предсрочно освобождаване от длъжност на главния прокурор Иван Гешев.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
То беше внесено от шестима прокурори с мотива, че обвинител номер 1 e нарушил служебните си задължения по отношение на разследването по взрива срещу кортежа му.
Пред ВСС миналия четвъртък Гешев заяви, че няма как да е извършил нарушение защото на 1 май, когато избухна взрива пред автомобила му, функциите на главен прокурор са изпълнявани от неговия заместник и шеф на НСлС Борислав Сарафов.
На 25 май с 14 гласа "За" ВСС реши да гледа искането за отстраняването на Гешев. От своя страна главният прокурор внесе искане в Конституционния съд (КС), в което се поставят три основни въпроса, свързани с Висшия съдебен съвет. Два от въпросите са - прекратяват ли се функциите на съвета с изтичане на мандата му и допустимо ли е да се формира нов с избраните през 2022 г. членове от професионалната квота на съдиите и прокурорите заедно с членовете по право – председателите на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС) и главният прокурор, съобщиха от прокуратурата.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Третият въпрос е - конституционно допустимо ли е Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да взема решения по отношение на председателите на ВКС, ВАС, главния прокурор и другите административни ръководители в органите на съдебната власт.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
В искането се посочва, че отправеното питане за задължително тълкуване е от изключително значение за формирането и функционирането на ВСС. То се отнася до реален проблем – най-висшият кадрови орган на съдебната власт функционира извън мандата си, въпреки че е налице избор на членове от професионалната квота.
Конституционно установеният мандат на членовете на ВСС е 5 години. Сега действащият Висш съдебен съвет е конституиран на 3 октомври 2017 г., а мандатът му е изтекъл на 3 октомври 2022 г.