В Българската академия на науката е концентриран висококачествен научен потенциал, който не трябва да се губи.
Още: Кой нареди убийството на Тодор Александров? (ВИДЕО)
Още: Почина Димитър Манов - солист на ансамбъл "Филип Кутев" и прочут хореограф
Това каза по време на Съвета по образование при президента Росен Плевнелиев председателят на БАН Никола Съботинов.
"Съгласен съм, че трябва да подмладим нашата наука, но при социалния статус, при който работят нашите експерти, това няма как да се случи, категоричен бе Съботинов.
По повод на това колко души работят в момента в БАН, председателят на академията заяви, че почти всеки месец между 30 и 50 човека напускат БАН.
Още: Президентът също видя риск от разединение след регистрация на втора православна църква (ВИДЕО)
Още: Времето утре - 4 януари 2025 г.
"Причината за това е, че ние сме единствената институция, която няма възможност да си изплати договорените заплати. Призовавам присъстващите на съвета да обърнат внимание на този проблем. Трябва да се инвестират средства за инфраструктура там, където има нужда. Свидетел съм, че се инвестира на места, на които няма никаква нужда", обясни академикът.
Президентът Росен Плевнелиев пък говори за т.нар. триъгълник на знанието – държава, бизнес, наука.
Още: Достъпът до Летище София се променя, само първите 10 минути ще са безплатни
Още: Kaufland въвежда рекордно намаление на над 1000 продукта седмично
Той подчерта, че държавата трябва да играе своята активна роля в този процес, и припомни, че инвестициите в човешкото знание са доказано най-печелившите. Държавният глава говори за необходимостта от усъвършенстване на уменията на учителите и преподавателите, за осъвременяването на учебниците, за подобряването на системата за оценяване в сферата на образованието и други. Искаме имената, с които се гордеем да бъдат повече в България, каза Плевнелиев.
Той отново акцентира на това, че ключовият момент за нас е да намерим най-добрите възможности за сътрудничество между държавата, изследователските центрове, университетите и бизнеса, като търсим в стратегията България 2020 нови стратегически решения.
"Ако България иска да се развива, тя трябва да се позиционира по пътя на идеите. В 21 век най-силният инструмент за производство е човешкото знание", отбеляза президентът. Визията България 2020, националните приоритети в науката и образованието са логическо продължение на дебатите, които започнахме в последните няколко месеца в президентската институция, продължи той. Фокусът в тях бе поставен върху икономическото развитие на страната, конкурентоспособността и приоритетното насочване на инвестициите. С визията България 2020 ние искаме да трансформираме икономиката в конкурентоспособна, в индустрии с висока добавена стойност и високите технологии, посочи държавният глава. Иновациите са един от ключовите инструменти за генериране на добавена стойност в икономиката, отбеляза той.
Още: Променят движението през два тунела на АМ „Хемус“
Още: Служебният кабинет иска вечно засекретяване на информация
Редактор: Иво Георгиев