Върховният административен съд внася в Конституционния съд разпоредбите за принудителната полицейска регистрация, тъй като вижда противоречие между Закона за МВР (ЗМВР) и Конституцията, съобщиха от ВАС.
Още: България подписа исторически договор за 35 нови влака. Вижте ги (СНИМКИ)
Още: F-16: Трамплин към велики постижения за българските Военновъздушни сили
В разпоредбите се предвижда органите на МВР да извършват полицейска регистрация (вземане на отпечатъци) на привлечени като обвиняеми за извършено умишлено престъпление от общ характер. Органите на досъдебното производство са длъжни да предприемат необходимите мерки за извършване на регистрацията от полицейските органи, която предвижда да се направи снимка на лицето, снемане на отпечатъци и вземане на ДНК проба. А при негов отказ това става принудително.
Процедурата, предвидена в чл. 68, ал. 1 и ал. 5, изр. 2 от ЗМВР, е служители на една и съща структура – МВР, да могат да привлекат лице като обвиняем за извършено умишлено престъпление от общ характер и след това са задължени да извършат полицейска регистрация на това лице.
Не е предвидена обаче възможност за преценка за вида на престъплението. Нито с каква обществена опасност е човекът.
Още: Meteo Balkans: 12 земетресения за 24 часа в района на Несебър, важна информация
Още: Министърът на туризма с отчет: Първите 100 дни на 100%
Не е предвиден и контрол от независим орган, както и защита на лицето срещу извършваната полицейска регистрация. В случаите на несъгласие е достатъчно формалното разрешение на съда. Съдът следи само дали лицето е привлечено като обвиняем за извършено умишлено престъпление от общ характер и дали има искане за това от полицейски орган. В това производство обаче обвиняемият не участва и няма възможност да обжалва разрешението, напомнят от ВАС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кой ще е по-топлият ден - събота или неделя? Времето утре - 26 април 2025 г.
Още: Кой е новият директор на „Метрополитен“ Николай Найденов