Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вагоните в БДЖ - на средна възраст 30 години

26 януари 2021, 21:50 часа • 7866 прочитания

Средната възраст на пътническите вагони на БДЖ е 30 години. Това е написал министърът на транспорта Росен Желязков в отговор на въпрос на депутата от БСП Димитър Данчев, съобщава 24 часа.

Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна

Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис

“БДЖ Пътнически превози” имат 599 вагона, от които в движение са 391, и 242 локомотиви и мотриси, от които на релси са 170. Вагоните първа класа са 72, от тях в движение са едва 46, от всичките, включително спрените, 48 са над 30 години. От второкласните само 8 са до 10 г., над 70% са от 26 нагоре.

Изходът от преклонната възраст на влаковете е в поетапния ремонт, като 10-годишната програма на дружеството предвижда графикът след периода да се изпълнява със 160 локомотиви и мотриси и с 450 вагона. Желязков акцентира и на инвестиционната програма на компанията, която включва закупени нови 15 магистрални локомотива “Сименс Смартрон”, поетапно инвестиране в 20 електрически мотриси с повишен комфорт, които да са за дълги разстояния, и на 25 мотриси за къси и средни дестинации. Той припомня, че тече основен ремонт с последваща поддръжка на 46 електрически и дизелови мотриси “Дезиро” на “Сименс”, както и обновяване и модернизация на пътнически вагони. Към края на февруари ще са готови 15 от тях. С предвидените ремонти се цели да се удължи експлоатацията на тъй наречения подвижен състав с 15 години.

Близо половината вагони на “БДЖ Товарни превози” не са в движение. Дружеството има 4 588 вагона, от които в движение са 2509. Локомотивите му са 190, като на релси са 113, 77 са в изолация, като от тях могат да се ремонтират 24. Промени в регламента за правата на пътниците в железопътния транспорт, който бе приет преди дни от Съвета на Европейския съюз, предвиждат железопътните компании да издават билети във влака. Това се отнася и до БДЖ, но промените стават задължителни след 2 години от публикуването му в Официалния вестник на ЕС. Железопътните компании ще бъдат насърчавани да издават директни билети, което е защита при пропуснати връзки.

Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки

Още: Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

Билетите за пътуване с прекачване ще са задължителни, ако свързващите влакове се оперират от една и съща жп компания, посочват от Съвета. Компаниите ще трябва ясно да информират пътниците, че купуват билет за пътуване с прекачване, в противен случай могат да носят отговорност. Жп превозвачите ще са длъжни да прекачат пътник, който пътува с директен билет, включително и на друг вид транспорт при необходимост. Ако това не се случи до 100 минути, пътникът ще има право да вземе алтернативен наземен транспорт, а след това жп компанията ще му плати разходите, предвиждат измененията.

От 2023 г. хората с увреждания ще имат право на помощ при качване и слизане от регионалните влакове, както и при тези, които пътуват на дълги разстояния, ако на гарата има обучен персонал. Пътниците с намалена подвижност или с увреждания трябва да известят не 48, а 24 часа по-рано, че имат нужда от помощ. До 2026 г. обаче се иска уведомление до 36 часа. Във всеки влак трябва да има 4 места за велосипеди. Отказ от превоз на велосипед може да се направи, ако вагонът няма условия. Според Съвета на ЕС, тъй като такива ситуации за невъзможност да се осигури място са все по-рядко, железопътните предприятия ще бъдат задължени да инсталират места за превоз на велосипеди.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес