Проект за преход към чиста енергия се изпълнява в общините Панагюрище, Костинброд, Трявна и Дряново. Проектът „Активни граждани за енергийно независими общини“ се изпълнява от „Асоциация на българските градове и региони”, Институт по предприемачество, устойчиво развитие и иновации, Български енергиен и минен форум“ и B16 Urban Energy AS, Осло, Норвегия.
Още: Най-важните новини за деня: 19 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 20 февруари 2025 г. (четвъртък)
Основната му цел е да повиши гражданската осведоменост и енергийната демокрация в четирите общини чрез колективни действия за подкрепа на енергийния преход. Финансиран е с подкрепата на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по Фонд Активни граждани България в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
На производството и използването на енергия се дължат повече от 75% от емисиите на парникови газове в ЕС. Затова декарбонизацията на енергийната система на ЕС е от решаващо значение за постигането на целите в областта на климата за 2030 г. и за дългосрочната стратегия на ЕС за постигане на въглеродна неутралност до 2050 г.
Европейският зелен пакт е съсредоточен върху 3 основни принципа за прехода към чиста енергия, което ще спомогне за намаляване на емисиите на парникови газове и за подобряване на качеството на живот на нашите граждани: гарантиране на сигурно енергийно снабдяване на ЕС на достъпни цени; изграждане на напълно интегриран, взаимносвързан и цифровизиран енергиен пазар на ЕС; даване на приоритет на енергийната ефективност, подобряване на енергийните характеристики на нашите сгради и развитие на енергиен сектор, основан до голяма степен на енергия от възобновяеми източници.
Още: Горещите теми в интернет на 19 февруари: Сняг затрупа Варна, a "Ергенът" роди нов лаф
Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)
Европейската комисия прие набор от предложения, чиято цел е политиките на ЕС в областта на климата, енергетиката, транспорта и данъчното облагане да бъдат пригодени към целта за намаляване на нетните емисии на парникови газове с най-малко 55 % до 2030 г. в сравнение с равнищата от 1990 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Футболните фенове ще могат да видят на живо купата на английската Висша лига в Сердика Център
Десет са ползите от включването в енергийна общност.
Първата е, че ще се изгради система, необходима за справяне с климатичната криза. Общностите от възобновяеми енергийни източници пренасочват парите, определени да финансират системата за изкопаеми горива. 3. Може да се намали енергийната бедност в съответния район. Ще произвеждат своя собствена възобровяема енергия, ще опознаят съседите си и ще укрепят общността си. Ще се създадат пространства за обучение на хората по въпросите на енергията, климата и демокрацията. Парите ще се запазят локално в съответната общност, ще покажат на другите общности какво е възможно, ще допринесат за създаването на по-местна, по-кръгова икономика. И като цяло всеки може да изгради света, който иска да види.