Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В националното преброяване - въпроси по желание дали ще емигрираме и дали ще имаме деца

22 януари 2020, 06:50 часа • 6115 прочитания

Пробното електронно преброяване през периода 20 - 26 март тази година ще се проведе за населението от цялата страна, а класическото преброяване с преброители да се осъществи от 27 март до 2 април само в общините Разград, Велинград и район "Студентски" на Столична община. Това реши НСИ, подготвяйки се за същинското национално преброявани, предвидено за януари-февруари догодина.

Още: Кой има имен ден днес, 2 февруари 2025 г. Честито!

Още: Прогноза за времето - 2 февруари 2025 г. (неделя)

Според в. "24 часа", при преброяването ще бъдем питани и дали искаме да емигрираме или дали сме живели зад граница. Ще има и въпроси за раждаемостта. Анкетните карти, чието попълване е по желание, са наречени "Миграция и миграционно поведение" и "Раждаемост и репродуктивно поведение на населението". Освен че е по желание, преброяваното домакинство ще избира само една от двете допълнителни анкетни карти.

За миграцията въпросите ще са само за периода 2011 - 2021 година и ще се задават само на хора между 15 и 74-годишна възраст. Те ще трябва да отговарят на въпроси от рода на това дали са живели някога за повече от една година и в друг град или в друга държава и имат ли намерение да се местят в бъдеще. Статистиката ще се интересува и от причините за промяната на местоживеенето, какво би накарало хората да се преместят да живеят и работят другаде, какви други условия трябва да са изпълнени, за да стане или не стане това и т.н.

Анкетната карта за раждаемостта ще се попълва само от жени между 15 и 49 години и мъже от 15 до 59 години, които живеят в страната. Целта е да се разбере от какво зависят плановете за зачеване на деца от страна на българина, какви са очакванията на хората, какви материални условия трябва да бъдат изпълнени, за да имат нагласа да отглеждат деца и т.н.

Още: Най-важните новини за деня: 1 февруари 2025 г.

Още: МВнР с подробности за срещата на консула с българите от кораба "Вежен"

Ще има и трета допълнителна анкетна карта, която се попълва за пореден път - бюджет на времето. Данните от нея показват как хората у нас разпределят времето си, колко време отделят за домакинска работа - каква част от нея поемат мъжете и каква - жените, дали се включваме в доброволна помощ, пътуваме ли, колко време се грижим за себе си, колко гледаме телевизия, четем книги и др.

Основната анкетна карта за преброяването е обичайна, като разликата с предишните е само по отношение на притежаването на домакинска електроника и електроуреди. Ще има и част за етнокултурни характеристики, която ще се попълва само ако човек желае. В нея са въпросите за етническа принадлежност, вероизповедание, майчин език и религия.

Няма да са задължителни и въпросите за намалена работоспособност. Видът и степента на увреждането и дали е удостоверено с решение на ТЕЛК или НЕЛК ще се попълват само ако човек желае да сподели тази информация.

Новото при 18-ото поред преброяване на населението и жилищния фонд догодина ще е геореферирането. Всяка сграда с жилища ще бъде вкарана в дигитална карта с точните си географски координати и това ще са прави още тази година. Между 9 и 13 март, ще се направи пробно георефериране в избраните населени места (в общините Разград, Велинград и район "Студентски" на Столична община) - всяка сграда, обект на преброяването, ще бъде регистрирана с географските си координати.

Още: АЕЖ иска Киселова да накаже Хамид заради обидите към Ваклинов

Още: България, Китай и 1 февруари: Общото между нас - почит към жертвите на комунизма (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес