Община Чепеларе завърши дейностите по благоустрояване на градския парк по българо-гръцки проект, съобщиха от местната администрация.
Изградена е детска площадка „Крепост“ с комбинирано детско съоръжение и ударопоглъщаща настилка, детска къщичка „Индианска крепост“, люлка, тип „Махало“ и люлка клатушка.
Другите две детски площадки също са с ударопоглъщаща настилка. Оформена е новопроектирана алейна мрежа, писта за бягане с ширина 1,2 метра и обща площ 110,5 кв. метра, покрита с каучукова настилка. Оформени са зони за отдих – с перголи, пейки, маси за игра на шах, поставени са две чешми, пейки и кошчета за отпадъци, монтирано е ново осветление с енергоефективни светодиодни паркови осветителни тела.
Поставени са четири информационни табла с данни за интересни обекти в общините Чепеларе и партньорската община от Гърция – Просочани. Частично е монтирана нова ограда, четири камери има за 24-часово видеонаблюдение.
Камери са монтирани също пред Музея на родопския карст и Паметника на загиналите за родината чепеларци. До 10 дни се очаква да поникне и посаденият райграс.
Стойността на строително-ремонтните дейности за обекта е 459 981 лв.
На гърбовете на информационните табла са поставени винили с колажирани снимки на рисунки, предоставени от деца, участвали в конкурс „Нарисувай Чепеларе“.
Местната управа приканва всички граждани и гости на Чепеларе да се стараят да опазят постигнатото, за да може дълги години да ползват благата му, в противен случай ще бъдат много сериозно санкционирани с парични глоби.
Припомнят, че ако поставените съоръжения, пейки, чешми, осветителни тела, настилки и др. бъдат разрушени, възстановяването им се извършва за сметка на община Чепеларе, т.е. за сметка на данъкоплатците.
С реализацията на проекта се цели съхраняване и подобряване на местната култура, паметници и природни туристически ресурси и популяризиране на различни форми на туризъм, които осигуряват възможности за взаимодействие между туристите и местните жители. Подобрява се и разбирането на различните култури, обичаи, начин на живот, традиционни знания и вярвания.
Дейностите са реализирани в рамките на проект „Интегриран подход за развитие на културни и природни обекти в Чепеларе (България) и Просочани (Гърция) (INTEGRA_TOUR по Програма INTERREG V-A „Гърция-България, 2014-2020“.