В 491 от общо 1867 приемни семейства в България няма настанени деца за отглеждане. Данните са от анализ за предоставянето на социалната услуга „Приемна грижа”, цитиран от БНР. С най-много незаети приемни семейства са областите Търговище, Добрич и Ловеч.
Още: Кой има имен ден днес, 10 март 2025 г. Честито!
Предоставянето на социалната услуга „Приемна грижа“ по проекта „Приеми ме“ се изпълнява от 2016 година.
За шест години настанените деца по проекта с предоставянето на услугата чрез общини доставчици от 28-те области на страната са над 6500. За този период заличените приемни семейства са 1146.
Агенцията за социално подпомагане изследва причините за заличаване, които основно са свързани с влошено здравословно състояние, промяна на местоживеенето, включително и напускане на страната, навършване на пълнолетие на приемното дете.
Още: Всеки втори родител изпитва затруднения с купуването на лекарства за децата си
Още: Най-важните новини за деня: 9 март 2025 г.