Парите за организациите на български общности зад граница се увеличават. Това стана ясно от информацията, предоставена от Министерството на външните работи на Комисията по политиките за българите извън страната за пилотната програма, насочени към организации на български общности в Албания, Сърбия, Косово, Молдова и граждани на Северна Македония с българско самосъзнание.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
По думите на главния секретар на МВнР Иван Кондов, за 2020 г. парите от държавния бюджет по програмата са били 500 000 лв., за 2021-а - 600 000 лв., а за 2022-а - 800 000 лв. В първата година парите са били изразходвани за 30 проекта, през втогара - за 40. Според него обаче ще е по-удачно, ако сумите се превеждат директно в бюджета на Външно министерство, а не да се дават с отделни постановления всяка година, дори в края на годината, когато е по-трудно да се реагира. Сумата за тази година ще бъде получена през април, което, според него е все пак повече време за реализация на инициативите.
Ваня Андреева-Малакова, директор дирекция “Югоизточна ЕВрорпа” в МВнР уточни, че миналата година в Албания са били реализирани 9 проекта за 100 000 лв., в Сърбия - 13 за 100 000 лв., в Северна Македония - 10 за 166 000 лв., в Украйна 5 - за 150 000 лв. и в Молдова - 2 за 48 000 лв.
Иван Кондов обясни, че с тези средства се осигурява животът на българските организации в традиционните български общности зад граница, които са доброволчески формации, но без подкрепа не могат да просъществуват. С финансираните проекти се популяризират българските обичаи, бит и култура, осигурява се грижа за културно-историческото наследство, подготовят се емисии и печатни материали на български език и др.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Ваня Андреева-Малакова обаче призна, че с увеличаването на средствата се появява и конкуренция между организациите, което, от една страна, води до повече и по-качествени проекти, от друга - до очакване едни и същи организации непременно да получават подкрепа всяка година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Отделно по линия на ЕС миналата година е имало и 6 млн. лв. по програмата “Българска помощ за развитие”, като тази година сумата ще е 7 млн. лв., каза Кондов, и увери, че “двете програми си говорят, когато това е възможно”.
На въпрос на Антоанета Цонева, дали двете програми се администрират на едно и също място, или от различни звена в МВнР, главният секретар на ведомството отговори, че за Българската програма за развитие има специален отдел в Дирекция “ООН”, докато пилотната програма се движи от две регионални дирекции.
Цонева попита още, какво ще е ролята по тези програми на Държавната агенция за бежанците (ДАБ), която става звено в МВнР със статут на изпълнителна агенция. Кондов отговори, че тепърва ще се мисли как ДАБ да бъде интегрирана.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Председателката на парламентарната комисия за българите в чужбина напомни на експертите от МВнР, че в бюджета на Министерството на културата (МК) е залегнала програма за 1 млн. лв за Република Северна Македония. “Хвърляйте по едно око и на тези проекти, за да няма припокриване, или поне то да е надграждащо”, каза Антоанета Цонева. “Благодаря, не знаех за тази програма, ще гледаме да се подпомагаме взаимно с МК и най-малкото да не се дублираме”, отговори Кондов.