Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Унгарците и румънците искат еврото, българите се притесняват за идентичността си

04 юли 2023, 12:11 часа • 10112 прочитания

Шест от десет европейци в държавите членки на ЕС, които все още не са приели еврото, смятат, че общата валута е оказала положително въздействие върху страните, които вече я използват. Мнозинството от тях също така твърдят, че въвеждането на еврото би имало положителни последици за тяхната страна (53%) и за тях лично (56%). Това гласи ново проучване на Европейската комисия, което обхваща и България.

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

58% от анкетираните подкрепят въвеждането на еврото в своята страна. Около трима от всеки десет (29%) смятат, че еврото трябва да бъде въведено възможно най-скоро. Поне половината от анкетираните се чувстват информирани за еврото - с изключение на Румъния.

Най-много въвеждането на еврото подкрепят в Унгария (72%) и Румъния (71%). В България този процент е 58 на сто. 40% от анкетираните у нас са отговорили, че са "против", сочат обобщените данни от проучването.

54% от сънародниците ни смятат, че са добре информирани относно европейската валута, 45% казват, че не са, а 1% не знаят как да отговорят.

Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК

Още: Мими Шишкова: Трябва да отделим руския аспект от нашата идентичност и да го разглеждаме като исторически артефакт (ВИДЕО)

84% от анкетираните европейци са на мнение, че ще успеят да се приспособят към еврото.

Шведите са №1 в това отношение – 69% от тях са напълно сигурни, че ще се приспособят, а 23 на сто отговарят с „по-скоро съм съгласен“. За България тези проценти са съответно 52 и 28%. 12 на сто казват, че напълно не са съгласни с това, че ще свикнат с валутата, а 7% по-скоро не са съгласни. По-скептично настроени са единствено в Чехия.

Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция

Още: Ръст на ранните записвания за летния сезон

53% от българите в анкетата казват, че въвеждането на еврото ще има позитивни последици за страната. На другия полюс са 43 на сто от респондентите у нас.

Цели 70 на сто от българите смятат, че страната ни не е готова да въведе единната европейска валута и да замени лева. Само 26% твърдят, че България е готова за този ход. 29% искат еврото да стане основна валута „колкото се може по-бързо“, 32 на сто отговарят със „след определено време“, 16% искат това да стане възможно най-бавно, а 21% - никога.

Много българи – 79% - са притеснени от евентуално „неправомерно определяне на цените по време на преминаването към еврото“. За ЕС общият процент е 68 на сто.

Обществото ни е разделено по въпроса дали еврото ще значи България да загуби контрол над икономическата си политика. 48% смятат, че това ще се случи, 46% - че няма, а 5 на сто не знаят.

Според 53% от респондентите у нас въвеждане на валутата означава, че България ще загуби част от идентичността си. За ЕС този процент е 44 на сто. 45% от сънародниците ни твърдят, че това няма да се случи.

Като цяло, 62% от респондентите, които са използвали еврото, смятат, че това е имало положителен ефект.

Проучването е проведено през април 2023 г. от ЕК чрез телефонно интервю в 6 държави – България, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция. Общо са проведени 6070 интервюта, като у нас респондентите са 1012 граждани.

ОЩЕ: Политолог прогнозира референдум за еврото заедно с местните избори

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес