Ролята на всяко едно управление, без значение от неговата окраска е да създава равни условия за бизнес, но това не означава фиксиране на разходите, печалбата или други компоненти, с които работи. Пример – надценката от 15% на цената на хляб „Добруджа“, типов и бял хляб.
Още: Прогноза за времето - 29 декември 2024 г. (неделя)
Още: Всички населени места в Смолян вече имат ток
Toва заяви пред БНТ Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия.
Държавата не може да фиксира бизнеса
Той обясни, че първата цел на борбата е да се възстановят принципите на правовата държава, защото е недопустимо да се правят законодателни промени за ДДС-то за хляба и то през преходните и заключителни разпоредби на Закона за хазарта. Такъв тип мерки никога не са правени и никога не са работили ефективно, каза Вълканов.
Още: С 2 млн. лв. служебният кабинет потушава недоволството на останалите без ток на Коледа
Още: Промени в организацията на движението в София заради новогодишния концерт
Според него не може държавата да фиксира начина и нормата на който и да било бизнес. Сдружението за модерна търговия не е привърженик на диференцирана ставка на ДДС за хляба и брашното.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Заради обилния снеговалеж": Над 100 населени места в страната още са без ток
Той смята, че цената на хляба може да отиде или нагоре, или надолу, като една мярка не гарантира по-ниска цена на хляба. Пазарът на хляб и хлебни изделия минава през големите търговски обединения и това силно конкурентен пазар, посочи Вълканов, който определи като „чист популизъм“ диференцирани ставки на ДДС за брашното и хляба.
Още: Нов обрат: Депутатите въведоха таван от 15% за надценката на хляба, ще има и нулево ДДС