Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Три дела за изборите образува Конституционният съд

23 май 2013, 19:23 часа • 8845 прочитания

Три конституционни дела за изборите са били образувани от Конституционния съд, става ясно от сайта на съда.

Едното е по искане на група народни представители от ПП ГЕРБ за обявяване изцяло за незаконни изборите за народни представители за 42-ро Народно събрание, проведени на 12 май 2013 година То е под номер 15 от тази година, а докладчик съдия е Пламен Киров (сигналът е на НФСБ). Той е избран за съдия в Конституционния съд от президента на Републиката 2006 година, когато президент е бил Георги Първанов.

Другото под номер 14 е отново по искане на група народни представители от ПП ГЕРБ за произнасяне по законността на изборите за народни представители за 42-ро Народно събрание, проведени на 12 май 2013 година, във връзка с нарушения на изборното законодателство при провеждане на изборите в секциите в Република Турция (сигналът е на РЗС). Докладчик по него е съдия Благовест Пунев, избран за съдия в Конституционния съд от Общото събрание на съдиите от Върховния касационен съд и Върховния административен съд (2006).

Делото под номер 13 е по искане на група народни представители от ПП ГЕРБ за обявяване изцяло за незаконни изборите за народни представители за 42-ро Народно събрание, проведени на 12 май 2013 година Докладчик по него е Димитър Токушев – председател на КС. Назначен е за съдия в Конституционния съд от президента на Републиката (2006).

БГНЕС припомня, че вчера с 96 подписа на депутатите на ГЕРБ в Конституционния съд бяха внесени три жалби за касиране на изборите, проведени на 12 май. С гласовете на депутатите на Бойко Борисов бяха внесени и жалби от името на "Ред, законност и справедливост" (РЗС) и Национален фронт за спасението на България (НФСБ). Нито председателят, нито заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ дойдоха в сградата на Конституционния съд.

Единственият, който не е подписал жалбата е Александър Ненков (той е син на конституционния съдия Румен Ненков - бел. ред.). Имаме съмнения за съществени нарушения в деня за размисъл и в изборния ден. Приложили сме доказателства за тези нарушения, направили сме и анализи по отношение на определени действия на политически субекти, обясни депутатът от ГЕРБ Красимир Ципов, който бе един от тези, които внесоха жалбата.

Той заяви, че исканията се основават на конкретни доказателства за нарушения на територията на страната и чужбина, визирайки на първо място Турция. Според депутатите от ГЕРБ в Турция са били извършени множество нарушения на изборния процес, като в големите градове, в разрез с Конституционното решение в рамките на избирателния ден в една секция могат да гласуват максимум 936 души – а в някои секции са гласували над 1000 души. Повечето от тези гласоподаватели са били вписани "под линия", което повдига съмнения за това, че са гласували с чужди документи за самоличност или по няколко пъти.

След като получи най-много гласове на предсрочните избори, проведени на 12 май, ГЕРБ, въпреки победата обявиха, че ще искат касиране на вота. Като мотив Борисов посочи грубото погазване на закона в деня на размисъл. Според председателя на КБ на Коалиция за България Сергей Станишев позицията на Борисов и ГЕРБ за касиране на изборите не е изненада - това е типично деструктивна, безотговорна, емоционална и пораженческа позиция на партията, която твърди, че е спечелила изборите. "Това е висш пилотаж на експертност, тъй като разбрахме, че Борисов е най-големият експерт в държавата", лаконично коментира Станишев.

Според лидера на ДПС Лютви Местан пък Борисов е загубил легитимността си на управленски субект и точно заради това иска касиране на изборите. "Само, че един политик трябва да може да понася и загуби", заяви Местан. Темата бе широко отразена от световните медии.

Десислава Мирчева
Десислава Мирчева Отговорен редактор
Новините днес