Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Традиции за честването на 3-ти март

03 март 2021, 07:45 часа • 73320 прочитания

На 3 март се отбелязва националният празник на България. Празникът е популярен като Денят на Освобождението на България от Турско робство. Този ден е познат и като денят на възкресението на българската държава.

Това е денят, на който е подписан Санстефански мирен договор. Той е сключен между Русия и Османската империя.

Този важен документ, с който се узаконява свободата на България, е подписан около 17 часа на 3 март. По стар стил обаче датата е друга - 19 февруари 1878 г. Договорът е сключен в Сан Стефано. В днешни дни това е квартал Йешилкьой, който е част от предградието Бакъркьой. То е разположено на 10 километра от историческия център на Истанбул. Подписват го граф Николай Игнатиев и Александър Нелидов - представители от руска страна, а от страна на Османската империя е подписан от външния министър Савфет Мехмед паша и посланика в Германия Садулах бей.

Именно 3 март е обявен за национален празник на Република България. На този ден по установена вече традиция се вдига националното знаме. Също така се поставят венци на паметника на Незнайния воин в София. Това се прави в памет на българите, които са загинали в борбата за освобождение на нашето отечество.

Вечерта на 3 март на площада пред Народното събрание – пред парламента до паметника на Цар Освободител - Александър II, се палят тържествени фейерверки по случай празника. В знак на благодарност към освободителите поставяме венци и много цветя на паметника на загиналите за освобождението на България на руски, румънски и филандски войни. Ритуалът се изпълнява в населени места из цялата страна.

Много българи избират в деня на Освобождението да посетят Панорамата в гр. Плевен. Други пък посещават връх Шипка, за да отдадат почит пред паметника Шипка.

Който и начин да изберете вие, за да почетете националния празник, важното е да изпитвате гордост и благодарност в сърцето си.

Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес