Възможно ли е да се откажем от услугите на Топлофикация, ако искаме? Според Сдружението за правна помощ на портебителите в Пловдив категорично „да”.
За целта помага европейска директива, която е транспонирана в нашето законодателство през юли тази година. Става въпрос за чл. 62 в Закона за защита на потребителите. Според Сдружението за правна помощ, като се обляга на законовия текст, всеки потребител може да подаде заявление до Топлофикация преди началото на отоплителния сезон. Така „се отърваваме” и от таксата „сградна инсталация”.
По думите на адвокат Димитър Теков пред Нова телевизия, който е председател на Сдружението за правна помощ, уточни, че законовото изменение определя правото на потребителите да се откажат от договор за услуга, както и правото на потребителите да не плащат услуги, които им се предоставят без да са поискани. Законът важи за настоящия отоплителен сезон и напред във времето, каза адвокатът.
Държавата ни е задължена да прилага евродирективата. Ние получихме три години гратисен период, за да я въведем и го направихме. Всички трябва да я изпълняват, включително и Топлофикациите. Чувам аргументи, че след като нямало промяна в Закона за енергетиката, Топлофикациите могат да не се съобразяват – това е абсурд. Ако не се спазва това, просто ще се стига до съд, категоричен беше Теков. Той обясни, че на интернет страницата на Сдружението е сложило формуляр, в който със свободен текст се пише, че потребител иска да се откаже от услугите на Топлофикация и съответно от таксата „сградна инсталация”.
От EVN твърдят, че засега таксата „сградна инсталация” не отпада, защото няма промяна в Закона за енергетиката.