По двама души на ден са съдени за фиктивни бракове у нас. Обвиненията на прокуратурата са за търговията с българско гражданство, при която нашенки се омъжват за чужденци, за да им осигурят европейски паспорт срещу пари или да се докопаят до наследство. Това показва статистиката на НСИ и на правосъдното министерство, за която пише днес Монитор. Според данните точно 699 души са получили присъди за изминалата година заради това, че са сключвали фиктивни бракове.
Още: Без внос на работна ръка няма да минем: Евтим Милошев за проблемите в туризма
Още: Жълт код за значителни валежи в девет области
Най-тежките присъди са били от по 3 години затвор. На толкова престой зад решетките са осъдени 11 души, следват хората, които ще търкат наровете по 1 година. Те са 46. Най-много са с наказания до 6 месеца. Те са 182-ма човека. Останалите са с условни наказания. Най-много са наказаните жени. Те са 417, но има и 106 мъже. Другите са получили само пробация.
Най-често наказания са получавали жени, които са сключвали бракове с чужденци, за да могат вторите да вземат гражданство. Не липсват обаче и случаи, когато дамите са влизали в брачен съюз, за да може някой да се докопае до наследство, което после да раздели с тях.
Наказаните български гражданки най-често са от ромски произход, показват данните.
Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Последните задържани такива са само от преди няколко дни в Рила. Те сключвали бракове с мъже от Шри Ланка, Индия, Пакистан и Бангладеш. В капана на полицията са попаднали общо 12 дами от ромската махала. Те станали булки в Кипър срещу заплащане. Проблем за тях обаче се оказало спирането на социалните помощи, на които разчитат, и затова се запънали да се развеждат пред съда.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Емилия е една от жените, сключили брак с чужденец. Мислила, че е за кратко, а сделката ще й помогне да си гледа четирите деца в махалата.
Твърди, че е взела 600 евро, съобщава бТВ.
„Той изглеждаше младо момче, трябваше му за виза, не знам, те си знаят там, да може да излизат навън, каза, че е такъв брак за 3 месеца и той сам се анулира”, разказва Емилия.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Докато тя не знае името на мъжа, с когото са семейство на хартия повече от година, Светла разказва, че контактува с нейния по интернет. У нас Светла си има мъж и семейство. Твърди, че отишла в Кипър по оферта за работа, но я затворили в къща. След половин месец се оказала булка. Казва, че през тези 15 дни не са я тормозили, а са я хранили и са й купували цигари.
Тя получила 250 евро и разбрала, че е на загуба, като й спрели детските.
„Те казват сума между 500 и 1000 лева, като седнем в частен разговор, сумата е доста по-голяма”, коментира кметът на община рила Георги Кабзималски.
Общината е наела адвокат за разтрогване на браковете на 6 от жените, чиито деца посещават редовно училище. Останалите трябва да се оправят сами. Кои са посредниците и още в какви схеми са замесени имената на ромките от Рила, ще установява разследване на полицията.
Междувременно за една от булките е установено, че е сключила два брака в Кипър, тя се признала за виновна и е наказана с глоба от 1000 лв.
Според информация на „Монитор“ най-много наказани за фиктивни бракове има в Пазарджик, където 74-ма души са получили присъди за това престъпление. Следва Благоевград с 60 осъдени и Пловдив с 51. София област също не изостава с 39 души, повечето от които жени. Най-скромните са Велико Търново и Смолян, където има едва по 9 наказани по този член от Наказателния кодекс.
Араби, руснаци, афганистанци, пакистанци и дори алжирци предлагат по 5 хил. евро, за да намерят българска булка, за която да се оженят и да получат българско гражданство, с което да пътуват из цяла Европа. Това съобщиха разследващи пред „Монитор“, които вече са получили множество сигнали за измамите, ставащи основно по интернет. Фиктивното бракосъчетание се е превърнало в много доходен бизнес не само за нашите кандидат-младоженци, но и за хората, които посредничат. Оказва се, че цели адвокатски кантори са посветени на уреждането на този вид сватби. Запитванията за брак срещу гражданство постъпват най вече от граждани на Русия, Пакистан, Иран, Ирак, Египет, Нигерия, Сирия, САЩ и Индия. Българските половинки пък са много търсени заради евтините тарифи за фиктивен брак. От Русия кандидатите са предимно жени, а от арабския свят – мъже. При арабите схемата най-често се организира с фиктивни булки от ромски произход от Северозападна България. Самият брак най-често се прави в Кипър, след което новото семейство се регистрира в България и чужденецът кандидатства за гражданство.
Българките най-често пускат съобщенията за търгуване на брака си в родни и чуждестранни форуми. В тях нашенските моми заявяват, че са готови да сключат граждански брак с мъж, живеещ извън ЕС. Кандидатките са предимно жени от Хасково и Благоевград, не липсват и такива от Враца, Видин и Монтана. Понякога тарифите достигат и 8000 евро. На офертите на мъже най-често реагират жени от Русия и други бивши съветски републики. Вариантите за фиктивната сватба са няколко. Единият е да се сключи брак в страната на чуждия младоженец пред български дипломатически представител, а в другия случай – чужденецът идва в България и се прави обичайното бракосъчетание. Понякога може и в страна от ЕС, отново в българското консулство. Чужденците, сключили фиктивен брак с българи, получават туристически визи, която после се преобразува и получават дълготрайна за престой у нас до 1 година. Тя се подновява, щом изтече. Новите снахи и зетьове могат да получат българско гражданство след 5 години от брака. През това време обаче те могат да пътуват спокойно в страната ни и по целия ЕС.