"Ние още от първата вълна се справихме с дистанционното обучение, но смятаме, че присъствената форма или хибридната форма би дала по-добро качество на обучението ни". Това казва пред БНР Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети за новите мерки, които влизат в сила от днес - онлайн обучение за всички студенти в страната заради разпространението на коронавирус: Новите мерки срещу коронавируса - онлайн обучение, без планови операции, но зависи
Още: След триметровите преспи: Отварят за движение Троянския проход
Още: Изплащат пенсиите за януари
"При условие обаче, че 95 на сто от университетите в света са в хибридна форма на обучение, ние също го прилагаме. Не мога да кажа, че има преписване при онлайн формата, по-скоро в някои университети има трудности с дистанционната форма – това са архитектурните специалности и тези по изкуствата, но и медицината.", подчерта той.
"Медицината изисква практични умения, но все пак за нас и теорията е много важна. Важното в този момент е и че има и дистанционна форма, за да може колегите да натрупат и теоретични знания“, коментира и Йозлем Кюлджева, студент по медицина в Медицинския университет в Пловдив по повод за онлайн обучението.
"При първата вълна на пандемията, когато учихме дистанционно, нашето проучване чрез анкети сред студените сочи, че сме се справили доста добре. А недоволни от това винаги ще има. Но за момента трябва да спазваме мерките.", поясни още Кюлджева.
Още: Кой има имен ден днес, 7 януари 2025 г. Честито!
Още: Заради проблем с мрежата: 10 часа пътуват влакове от Варна до София
По думите на Парушев студентите от специалностите по изкуствата може би ще загубят от дистанционното обучение и затова се надява мерките да са само до 12 ноември.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нова система за обработка на 2400 багажа на час монтират на летище София
Парушев уточни, че се правят и проверки как се спазват противоепидемичните мерки в студентските общежития, на някои места вече има монтирани на входа и термокамери.
Спроед Кюлджиева студентите по "Медицина" се чувстват подготвени да подпомогнат лечебния процес в Covid отделенията, тя самата е била доброволец при първата вълна. "И сега тече набиране на доброволци. Ние можем да се включваме и в другите отделения, защото и други специалности страдат от липса на кадри."
В това отношение най-подготвени са стажант - лекарите. "Аз също съм готова да вляза, нещата се включват на цикличен принцип – има подготвен списък, ако си бил известно време в Инфекциозно отделение, после си карантиниран за един период, и така колегите се сменят", каза още тя.
Още: Къде сме ние между Изтока и Запада? Разговор с проф. Ивайла Попова и проф. Цветелин Степанов (ВИДЕО)
Още: Прогноза за времето - 7 януари 2025 г. (вторник)