Столичната община обжалва решението на съда за издаването на акт за раждане на детето. Сара е с две майки – българка и британка, припомня БТВ.
Още: Номинират Йонко Грозев за съдия в Конституционния съд
Още: Поклонението пред цигуларя Георги Тилев ще бъде на 22 февруари
Мотивите на район "Панчарево" са, че двете жени са отказали да предоставят информация коя е биологичната му майка. Според адвоката на семейството те не са длъжни да предоставят такива документи, защото това би означавало, че детето ще бъде лишено от единия си родител.
За случая стана ясно в средата на май. Тогава Административният съд София-град отмени отказа на столичния район "Панчарево" да издаде документа на детето, предаде БГНЕС. Решението обаче може да се обжалва на по-горна инстанция.
Детето е родено в Испания през 2019 г. В акта за раждане на момиченцето родителите са записани като "майка А" и "майка Б“. В България обаче, двойката срещна отказ от институциите да издадат български акт за раждане. Според ответника - Столичната община, район Панчарево, е недопустимо вписването в акта за раждане на двама родители от женски пол като майки на детето, тъй като еднополовите бракове в България към настоящия момент са недопустими и подобно вписване би противоречало на обществения ред. Само че на ниво ЕС има специално съдебно решение за еднополовите бракове: Европейският съд: Гей браковете в ЕС се признават навсякъде, но може да не се сключват навсякъде
Още: Младежите от "Дьо Моле България" почетоха паметта на Апостола Васил Левски (СНИМКИ)
Още: Нова парламентарна комисия ще мисли законодателство за пътната безопасност
На случая голямо внимание отдаде АФП. Агенцията уточнява, че бебето не е могло да вземе испанско гражданство, защото нито един от родителите няма такова. Майката от Гибралтар също не можа да предаде британското си гражданство на бебето, тъй като не е родено във Великобритания или Гибралтар.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Българското гражданство остава единствената опция, която позволява на бебето да пътува. Но тъй като България не допуска еднополовите бракове и не признава еднополовите бракове, сключени в чужбина, властите отказаха да издадат акт за раждане с българско гражданство. Мотивът на "Панчарево" е, че за българска лична карта или паспорт бебето се нуждае от български акт за раждане, в който не може да има двама души от един и същи пол и трябва да е посочена само биологичната ѝ майка. Двете жени отказаха да разкрият коя от тях е родила момиченцето, което не може да напусне Испания без паспорт.