Министърът на културата Петър Стоянович още утре ще постави на неофициално разглеждане пред колегите си в МС въпроса за собствеността на храм-паметника "Св. Александър Невски". Това съобщи самият той след срещата му с Негово Светейшество Български патриарх и Софийски митрополит Неофит, предаде БГНЕС.
"Мисля, че до няколко дни бихме могли да излезем с някакво предварително становище как ще се опитаме да го решим. Когато институциите вървят ръка за ръка и имат съзнание колко е важно да не се излагаме пред европейския свят. Мисля, че г-н Орешарски е човек, който освен динамичен има и пълно разбиране за тези проблеми", каза Петър Стоянови. Въпросът с храм-паметника "Св. Александър Невски", който продължава да няма нотариален акт за собственост, е един от тези, които той обсъдил с българския патриарх днес. Същата е съдбата на църквата "Св. София", както и на няколко манастира в софийската Света гора, посочи културният министър. Въпросът с документите за собственост на храм-паметника "Св. Александър Невски", според културния министър трябва да се решава от всички институции паралелно и не се ангажира със срок, но обеща, каквото зависи от него и колегите му, да бъде бързо задвижено. Другата седмица той ще има среща и с кмета на София за криптата, но проблемът е комплексен.
Патриарх Неофит също очаква решение на този въпрос и министър Стоянович ще постави въпроса и пред министър-председателя, и пред колегите му, и другите институции. "Мисля, че в това висящо състояние не е редно нещата да продължават", каза той.
Министърът на културата отиде от Светия Синод на първо място да получи благословията на българския патриарх Неофит. Той поставил на Негово Светейшество и някои въпроси, които засягат както БПЦ, така и българската културата – проблеми, които трябва да се решат оборотно. "В лицето на Негово Светейшеството намерих пълно разбиране на нашите проблеми – те са проблеми на България, не са само на една институция", каза Петър Стоянович. Сред тях освен актуването на "Александър Невски" са и проблемът, който има МК с манастира в село Елешница – той продължава да не бъде връщан на БПЦ, а МК има еднозначно предложение това да стане. Другите въпроси засягат стенописите и състоянието на някои обекти в Бачковския манастир. От МК са получили пълно разбиране и очакват патриархът да назначи свой представител за работна група, които да започнат решаването на натрупаните проблеми.
"Мога, ако това е интересно, да го поставя за разглеждане на първо място пред моя колега от министерство на образованието, а след това да излезе като едно правителствено решение". Това каза културният министър за искането на църквата да има задължително религиозно образование в училище. Той посочи, че не може да се ангажира със срокове, но каза, че министър на културата не може да бъде отделно звено от цялото правителство. "Аз като гражданин, като вярващ човек, имам едно мнение, а иначе решението ще бъде взето от цялото правителство", каза Стоянович.
Емил Велинов, който е директор на дирекция "Вероизповедания" към Министерски съвет, посочи, че въпросът с въвеждането на вероучението се третира от три правителства и са правени социологически проучвания. "Все пак нека се обсъди с новия министър на образованието. Говори се вече за учебници, които трябва Св. Синод да прегледа заедно с наши експерти от БАН. Тези учебници да наблегнат повече на патриотичното възпитание на децата, не само вярата и катехизиса да се изучава, а любовта към семейството, любовта към родината, ближния и т. н.", посочи той. Велинов каза, че в това отношение прекрасни учебници имат руската православна църква.