Сред луните в Слънчевата система условията на спътниците Европа и Титан се смятат за най-благоприятни за възникването на живот. А според френското дружество по екзобиология малкият спътник на Юпитер Европа имал дори по-добри шансове.
Още: Най-важните новини за деня: 2 декември 2024 г.
Още: Силна геомагнитна буря причини сияния у нас
В случая с Европа океанът, намиращ се под ледената обвивка, е разположен върху скала, следователно в контакт с минерали.
Възможно е да има подводни хидротермални източници, подобни на онези, които гъмжат от живот в дълбините на земните океани, смятат учените. Според проучване, ръководено от Бритни Шмидт от Тексаския университет, вътре в ледената обвивка имало гигантски пространства с вода и тя, скрита на дълбочина 3 км, би могла да се издигне към повърхността и да пропука на места леда.
Титан, най-големият спътник на Сатурн, е единственото небесно тяло от Слънчевата система, заедно със Земята, което има течни пространства на повърхността си. Но това са морета от въглеводороди, смесица от етан, метан и пропан. Когато комети или метеорити се разбиват на Титан, ледът може да се стопи под удара и водата да остане в течно състояние на повърхността в продължение на хиляда години. Това не е много благоприятно за възникване на живот, но може да е достатъчно за еволюция към сложни химически системи, смятат учените.
Още: КЗП се самосезира за вейпа, пушен от починалото 14-годишно момче
Още: Предложение: Регистрираме се на служебен адрес, ако нямаме имот или не живеем под наем