"Най-голямата разлика в наши дни между македонци и македонски българи е, че едните са изменили на предците си и това е тяхно право. Но пък другите са останали верни на идеалите на предците си и не разбирам защо тези, които са изменили, ще забраняват на тези, които са останали верни, да отстояват тези идеали?" Този въпрос задава доц. Спас Ташев от Института за изследване на населението и човека към БАН в своя публикация във Фейсбук.
"Трябва да уважаваме избора както на едните, така и на другите, но в никакъв случай не можем да допуснем едните да налагат мнението си над другите", пише още той.
Нататък историкът обяснява защо в България не може да има македонско малцинство:
"Защото след като днешните македонци произхождат от българите, то този процес е протичал при специфичните условия в югославска Македония, но тези условия са отсъствали в България. Най-малкото защото идеята за независима Македония се появява след Първата световна война, а Пиринска Македония е в състава на България от 1912 г., като до тогава, докато е в Османската империя, няма никаква македонска политическа самобитност, която евентуално да прерастне в етническа (както твърдят в Скопие, за което пак имам забележки) - борбата е за обща териториална автономия на Македония и Одринска Тракия, където няма нито един македонец, а духовното единство на българската нация се поддържа от Българската Екзархията чрез наличието на единна с България система от училища, читалища и църкви."
И дава пример с Австрия и Молдова, където в наши дни има лица с германско или румънско самосъзнание, но в самите Германия или Румъния не може да има местни лица с австрийско или молдовско самосъзнание. "Защото то се е формирало на немска или румънска основа, но само в политическите граници на Австрия или Молдова, не и извън тях", изяснява доц. Ташев.
Цялата публикация може да прочетете тук: