Настоящият председател на Съвета за електронни медии (СЕМ) Соня Момчилова беше преизбрана на поста за още една година. Това се случи от четвъртия път на 20 април, тъй като на заседанието си петимата членове на медийния регулатор не излъчиха квалифицирано мнозинство от 2/3 три поредни пъти.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
В крайна сметка правилникът гласи, че след третия път важи и обикновено мнозинство и така Момчилова остана начело на СЕМ с 3 гласа "за". Това са нейният собствен, този на Габриела Наплатанова (от квотата на президента Румен Радев) и вотът на Галина Георгиева (избрана от НС като номинация на ГЕРБ).
Момчилова стана част от СЕМ през 2022 г. с указ на президента Румен Радев. Мандатът ѝ като председател на регулатора изтичаше на 28 април тази година.
Кандидатурата на Момчилова днес бе издигната от Габриела Наплатанова. "Против" и "въздържал се" гласуваха Пролет Велкова Симона Велева, които бяха избрани от 47-ия парламент по предложение на „Демократична България“ и „Продължаваме промяната“.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Преди време Велева и Велкова поискаха оставката на Соня Момчилова, обвинявайки я, че разпространява "прокремълски опорни точки". Според тях шефът на СЕМ изказва мнения в личния си профил във Facebook, които се различават от позицията на регулатора. Искането дойде, след като Момчилова няколко пъти оспори дали българските медии трябва да са на страната на Украйна във войната с агресора Русия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Соня Момчилова се забърка и в друг скандал. През декември 2022 г. тя отправи остри критики към журналиста Мария Черешева заради нейното участие от българска страна в разследване на чужди медии. В материала се показват кадри от стрелба по българо-турската граница от 3 октомври, при която сериозно е ранен 19-годишен сириец.
Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) - България и Българският хелзинкски комитет тогава поискаха оставката на шефа на СЕМ заради лични обиди към Черешева.
ОЩЕ: Председателят на СЕМ порица БНТ за обявяването на изборните резултати
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини