И София почита подобаващо световния ден на астрономията. По този повод тази вечер от 16.30 ч. до 22.00 часа са отворени вратите на Софийската обсерватория.
Това разказа пред БГНЕС Ганчо Ганчев - докторант към катедра “Астрономия” в Софийския университет.
На място ще се проведат наблюдателни, практически занятия, както и лекции, а за най-малките от “Музейко” са организирали занимания и интересни експерименти с тях. При хубаво време пък са предвидени и наблюдения с телескопа. Посетителите могат да видят и най-стария телескоп в страната.
Обсерваторията е най-старата сграда на Софийския университет. Построена е в края на XIX век. Телескопът, който е в големия купол, е заместил телескопът на д-р Петър Берон, който пък е изложен в Политехническия музей. На това място се развива и най-стария кръжок в страната - този по астрономия, който е над 100-годишен.
Тук са правени и много открития, във времето, когато не е имало толкова голямо светлинно замърсяване в столицата. Сред тях са откритията на променливи звезди - такива, които променят блясъка си.
„Всичко се е записвало на ръка върху хартия, а самите наблюдения са правени само на око. След това са ги изпращали в световните астрономически съюзи за проверка. Нещо, което сега става за минути с интернет“, разказа Ганчо Ганчев.
Освен днес, когато има ден на отворените врати, всеки четвъртък от 19.30 часа се провежда кръжокът по астрономия, който е под формата на популярни лекции за всички възрасти. Лекциите от кръжока са разделени на две части - в Обсерваторията и във Физическия факултет.