Показателите на фините прахови частици PM2.5 за София към 9.30 ч. днес нареждат столицата ни в червения сектор по замърсяване на въздуха. Това сочи индексът за качеството на въздуха в столицата, предаде БГНЕС.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Така София се нарежда на 9-о място в света по мръсен въздух днес. След 10 ч. показателите спаднаха до 37 µg/m³, което отреди София в оранжевия сектор.
Първите две места по мръсен въздух днес се държат от два града в Пакистан – Лахор и Карачи. Следват градове в Индия, Афганистан. На шесто място е Прищина в Косово, следват Кувейт и Белград, Сърбия, който е с едно място преди нас по замърсяване на въздуха.
От Столична община тази сутрин съобщиха, че до края на 2020 г. ще бъдат монтирани още 100 филтри на комини на домакинства в София, които се отопляват на дърва и въглища с цел подобряване на качеството на въздуха.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
От началото на изпълнението на тази програма досега са монтирани 494 филтри. Те са в районите „Красна поляна“ и „Слатина“. Продължава процеса на монтиране на още 15 филтри, с които общо ще станат 509.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Установено е, че филтрите спират повече от 80% от фините прахови частици, които се отделят при битовото отопление. Те се монтират на комините, като се поставя един електростатичен електрод, който създава електро-статика и спира фините прахови частици. За домакинствата поставянето на филтри е безплатно. Финансирането се извършва от бюджета на общината. Консумацията на филтъра е около 30 вата, което е колкото една електрическа крушка.
Столична община изпълнява и два големи проекта за подмяна на отоплителните инсталации на дърва и въглища с по-екологични алтернативи. По тях се предвижда да бъдат подменени отоплителните устройства на около 15 000 домакинства.