"Доверието към съдебната система е много ниско и много трудно можем да измерим оттук нататък тези 10% колко надолу могат да паднат. Когато нещо е в едни много крайни стойности, няма как да измерим падането, защото то няма накъде повече да пада". Това заяви пред БНР социологът от "Глобъл Метрикс" Радостина Ангелова относно общественото доверие в съдебната система.
Още: Как децата могат да се почувстват като възрастни без цигари и алкохол: Съвети на психолог
Още: Кой има имен ден днес, 3 януари 2025 г. Честито!
"Ако общественото доверие към съдебната система е ниско, това води до дистанцираност и до скептицизъм за това изобщо възможна ли е и постигната ли е справедливостта в българското общество. Силно се поставя под въпрос независимостта на съдебната система и способността й безпристрастно да създава равнопоставеност между всички страни", коментира тя.
Ангелова отбеляза, че много малка част от хората формират мнението си на база на личен опит, при останалите това се случва през медиите и обсъжданото в обществото.
"Гражданите не са толкова скептични по отношение на всеки свой отделен случай, колкото до големите случаи, които са във фокуса на вниманието на медиите и на широката общественост - онези знакови дела, по които се очакват решения. Когато магистратите - в случая това, което периодично правеше и на финала направи главния прокурор - да флиртува много повече с широките маси, да търси тяхната подкрепа, а не да се уповава на професионализма, на правните принципи и работата на прокуратурата, започва много да влияе на обществените нагласи в повишаване на недоверието и един скептицизъм - че заиграването между политици и магистрати преминава границите на това, което се очаква от една независима и безпристрастна съдебна система".
Още: Специалист: Рискът от предозиране при вейповете е висок
Още: Прогноза за времето - 3 януари 2025 г. (петък)
ОЩЕ: Шефката на съюза на съдиите: Изборът на Сарафов продължава скандала в прокуратурата
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Публичните лица не трябва да говорят с епитети, а с аргументи и факти, категоричен е социологът и добави".
"Не би трябвало да задаваме този начин на говорене. Колкото по-често публични лица говорят по този начин, толкова по-често на всички нива това се приема за норма и за възможно. Срещу това трябва да се борим и да наложим говоренето с аргументи".
По думите й колкото повече ръководителите на една система влизат в скандали, толкова повече самите магистрати се чувстват демотивирани и разочаровани.
Още: КЗП се самосезира за вейпа, пушен от починалото 14-годишно момче
Още: Предложение: Регистрираме се на служебен адрес, ако нямаме имот или не живеем под наем