Не е налице риск за българските териториални води вследствие на петролния разлив на двата разбили се руски танкера в Керченския проток миналия месец. Това гласи отговорът на служебния министър на околната среда и водите Петър Димитров на постъпил въпрос от депутат относно пряката заплаха за България вследствие на екологичната катастрофа, от която в момента страда руското черноморско крайбрежие.
Сателитните наблюдения на 18-19 декември и анализът на движението на разлива до 25 декември 2024 г., извършено от Центъра за интегрирано управление и мониторинг "Н.Й.Вапцаров", са показали, че петролният разлив ще остане локализиран в акваторията на Керченския залив и няма пряка заплаха за България, се казва в отговора.
Министърът добавя, че оглавяваното от него министерство е поискало официални данни от черноморските държави за мащаба на замърсяването с петролни продукти и провежда усилен редовен мониторинг на морските води чрез Басейнова дирекция Черноморски регион.
Още: Русия се дави и задъхва в мазут: Москва призна първата в света такава авария (СНИМКИ и ВИДЕА)
На 16 декември, 2024 година, е обсъдена цялостната ситуация с представители на Украйна и Румъния, привлечени са и научни организации за експертиза.
В случай, че бъде констатирано замърсяване е възможно да се активира Националният авариен план за борба с нефтени разливи, който е част от Националния план за защита при бедствия.
Източник: Народно събрание
Още: Нови плажове в Крим са пострадали от мазутните петна след крушението на руските танкери