След публикация на актрисата Весела Бабинова за диня с дъх на ацетон и пострадало дете след консумация на този плод стана актуален въпросът как да предпазим децата си от натравяне с храна през лятото.
Още: Най-важните новини за деня: 27 декември 2024 г.
Още: Отиде си българската художничка и моделиер Сълзица Борисова
Темата коментира в предаването "Тази събота" директорът на СБАЛ по детски болести "Иван Митев" д-р Благомир Здравков. Според него в динята едва ли е имало ацетон, защото, ако е така, динята е трябвало да бъде на каша. Според него по-скоро става въпрос за досег с химикал при транспортиране.
"При поглъщане на ацетон в малки количества организмът има възможност да се справи. Проблем са тежките отравяния с ацетон. Това се случва при производство", уточни лекарят.
Препоръката на д-р Здравков при храненето на деца до 7-годишна възраст е родителите първи да опитват храната, преди да я предложат на най-малките. "Трябва да се знае, че на децата през летния сезон не е добре да се дават храни от случайни източници – сергии, на които има лесно развалящи се храни, съдържащи яйца, мляко и месо. Хранителните токсикоинфекции са предимно бактериални, а тези бактерии се образуват, когато храната не е добре обработена", обясни лекарят.
Още: Прогноза за времето - 28 декември 2024 г. (събота)
Още: Сняг вали в 13 области на страната, пътищата са мокри и заснежени
Actualno.com припомня, че през летния сезон не е добре на децата да се дават пържени храни, както и такива, които са били замразени. Уличната храна, колкото е привлекателна, толкова е и опасна в големите жеги, тъй като високите температури намаляват срока на годност на изложените на външни фактори храни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 3000 души в региона на Троян все още нямат ток
Още: МОСВ продължава да следи ситуацията след петролния разлив край Керченския проток
Увеличената консумация на течности е задължителна, като се препоръчва засилена консумация на вода, а не на плодови сокове или газирани напитки.
Задължително е при закупуване на каквато и да е храна - от магазин, сергия или заведение за хранене, да се изисква валиден документ (касова бележка), която да послужи в случай на необходимост от подаване на сигнал или жалба.
ОЩЕ: Заведенията скочиха срещу идеята да не плащаме без касова бележка
Още: Пет EPIC DRAMA герои, с които да посрещнете 2025-та (ВИДЕА)