Скелети на необичайно високи хора откриха при разкопки на Небет тепе, предаде "Фокус". Погребаните са били по-високи хора, които не са типични за периода на Средновековието, отбеляза ръководителят на археологическия екип София Христева.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
“Имаме информация, че тогава хората са били доста по-ниски и тези се отличават от стандарта", добави Христева и поясни, че откритият скелет на мъж е с височина около 182 см, а на жената - 167 см. Открит е и скелет на дете на около 3-4 години непосредствено до тези два гроба. “След като се дадат на антрополог за допълнителни изследвания ще знаем точната височина", каза още София Христева.
По време на разкопките тази година са открити 6 гроба, като с тях общо откритите погребения на некропола стават 21.
“Засега находките са малки. Тепърва навлизаме в античността, където очакваме да има много повече археологически находки", добави Христева. Според нея това, че откритите гробове са бедни не означава, че и хората, положени в тях са такива. Подобни изводи не може да бъдат направени.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
През последните няколко дни археолозите са се натъкнали на още една сграда, която не са очаквали да проучат и на една голяма вкопана структура от 12 век, синхронизирана с по-рано проучената сграда с кирпичи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Засега зидовете само индикират, че е имало сграда и е още рано да се каже каква е била тя.
Екипът на София Христева остава на терен до 17 септември в зависимост от метеорологичните условия, като очаква още изненади.
Некрополът, който се проучва е от късното Средновековие – 13-14 век. Работата по него започна миналите сезони. Според София Христева той е частично унищожен при по-късното обитаване. Предполага се, че телата са били заравяни близо до крепостната стена като защита заради някакъв проблем. По-интересното е, че датата на некропола съвпада с датата на щерната в близост, която е служела за водоизточник. По този начин е съществувала опасност от зараза.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
За по-рано откритата средновековна къща със запазени кирпичени стени от 12 век София Христева каза, че смятат тя да бъде експонирана, защото идеята на проекта за Небет тепе е да се покаже многослойността и значимостта на археологическия паметник. Средновековието е един от важните периоди, който присъства много силно на Небет тепе.