Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Сиела" съди ЦИК за 42 млн. лева заради софтуера на машините

23 ноември 2022, 10:29 часа • 3603 прочитания

"Сиела" съди Централната избирателна комисия (ЦИК) за 42 млн. лева. "Смартматик" твърди, че има права върху софтуера - според нас те са уредени, според тях не. Това заяви зам.-председател на ЦИК доц. Димитър Димитров в ефира на Нова нюз.

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

През август миналата година стана ясно, че ЦИК не разполага с пълния софтуер на машините за гласуване, така че държавата да може самостоятелно да произвежда избори. Това съобщи тогава председателят на ЦИК Камелия Нейкова. Тя обаче уточни, че няма неразрешими проблеми и е въпрос на време нещата да бъдат изгладени.

По думите на Димитров досега не е имало проблем с машините. "Това винаги може да се промени, защото машините имат една особеност - всичко започва отначало за всеки избирател. Софтуерът се сертифицира, удостоверява се, наливат се всички данни, потвърждават се и чак тогава се гласува", подчерта той. И уточни, че ако се разреши смесен вот, ДБ ще се окажат с 1% по-нисък резултат, защото ще влязат 200 000 нови избиратели.

Според него досега от закупуването на първите машини са похарчени около 100 милиона лева за поддръжка, обновяване и съхранение. "Функционалността ще бъде същата досега, ще се разпечатва разписка. Само че комисиите, които ги броят, ще вземат разпечатка и ще впишат данните в протокола. Когато го подпишат, те създават документ, с който удостоверяват изборния резултат. Твърденията на ДБ, че машините са скъпи принтери са частично безсмислени", смята доц. Димитров.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК

Той счита, че хартиеният вот ще промени гласовете за ПП и ДБ. "Ще гласувам на хартия, но чисто демонстративно, защото всички трябва да имат достъп до изразяване на волята си чрез гласуване. Гласуването с машини понижава значително избирателната активност. Поне 3-4% повече  щеше да е тя, ако имаше и хартиен вот", обясни доц. Димитров.

Между ЦИК и "Сиела Норма" е имало спор и по друга тема - за плащането и собствеността на машините. След като на фирмата са платени около 40 млн. лв. без ДДС, изпълнителният директор Веселин Тодоров съобщи, че има единствено искова молба срещу избирателната комисия, с която те имат претенции, че плащането за машините е закъсняло и от това са последвали рискове за фирмата.

ОЩЕ: Какво означава "Дневникът е подправен" - обяснение на "Сиела Норма" до ЦИК

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес