Българският писател Георги Господинов сподели в социалните мрежи свой скъп спомен от срещата си с папа Франциск I, който почина по-рано днес (21 април). Господинов се е срещнал с главата на римокатолическата църква на аудиенция на 24 май и е запомнил завинаги тези няколко минути. "Едно лице и едно озарено присъствие, което сякаш казва "няма страшно". Невероятно естествен човек, лице като на дете, отворено, любопитно, бяло и благо. Такъв ще го запомня.", пише писателят.
Още: "Той плени сърцата ни": Светът скърби за папа Франциск
Три съвета за среща с папата
Снимка: Georgi Gospodinov/Facebook
Георги Господинов споделя, че когато тръгва към Рим, на летището в Берлин среща професор теолог от Йезуитския орден, с когото се познават. Той му дава три много важни съвета, които да следва при срещата си с папата: "Виж сега, три неща запомни. Не му целувай ръка и не изпадай в излишни ритуали, не ги обича. Второ, бъди готов на някаква ирония или шега от негова страна, ще е добронамерена, но да си знаеш. И трето, нали знаеш, че той е бил приятел с Борхес, канил го е в училището си често. (Франциск е бил учител в Буенос Айрес, както се знае.)", пише Господинов.
Писателят продължава своя разказ: "И така подготвен с трите съвета влязох при папата. Беше на количка, защото имаше проблем с коляното по това време. Носех му италианското издание на "Времеубежище", подадох му го, той го взе, после ми го подаде за автограф. Аз от притеснение съвсем забравих, че вече съм му го надписал, бръкнах в джоба на сакото и си дадох сметка, че този жест може да не изглежда невинен, а и усетих леката напрегнатост на хората до него. Все едно, сетих се, че книгата е надписана, показах му, разменихме няколко думи, казах нещо за Борхес, получих папската благословия. На снимката се вижда, че съм последвал съвета и само стискам ръката му.
Но запомних това - едно лице и едно озарено присъствие, което сякаш казва "няма страшно". Невероятно естествен човек, лице като на дете, отворено, любопитно, бяло и благо. Такъв ще го запомня.", завършва Господинов.
Още: Какво става след смъртта на папата?