Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще плащаме допълнително на САЩ, ако ремонтът на Граф Игнатиево не приключи навреме

09 февруари 2023, 15:36 часа • 3353 прочитания

Първите два самолета F-16 се очаква да пристигнат в България в началото на 2025 г. Ако инфраструктурата не е построена и преминала сертификация, самолетите ще останат в САЩ и ние ще плащаме допълнително за това, че те обслужват нашите самолети и ги поддържат в оперативна готовност. Това каза днес министърът на отбраната Димитър Стоянов, който инспектира на място строително-монтажните работи в авиобаза Граф Игнатиево.

Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна

Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис

"Надявам се да не се стигне до там и затова искаме процесите да бъдат ускорени", каза министър Стоянов. Той припомни, че ако договорът беше изпълнен според първоначално заложените срокове, първите самолети трябваше да бъдат в България през февруари – март 2023 г. При настоящата ситуация страната ни нямаше да е готова за приемането им.

По думите му министерството на отбраната полага всички усилия да бъде преодоляно огромното забавяне в процеса на модернизация на авиобаза Граф Игнатиево и през 2024 г. базата да получи сертификат от американската страна, за да може да приеме самолетите. Още: Успешен първи полет за F-16 Block 70, който България поръча от САЩ (ВИДЕО)

Министър Стоянов припомни, че самолетът F-16 BLOCK 70 е определен за основен боен самолет на българските Военновъздушни сили през 2018 г. Договорът за модернизация на летището е сключен през август 2019 г., но до есента на 2022 г. не е била открита нито една строителна площадка. "Забавянето е повече от 3 години, които няма как да бъдат наваксани за три или шест месеца, но полагаме всички усилия тези срокове да бъдат съкратени", подчерта министър Стоянов. 

Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки

Още: Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

Сред причините за забавянето на модернизацията са: сключените договори от 2020 и 2021 г. на инженеринг – проектиране и строителство чрез директно възлагане; сто процента авансови плащания (по този начин са раздадени около 202 милиона лева); неточност при определяне на параметрите на заданието, в резултат на което строително-монтажните работи са в пъти завишени спрямо очакваните при възлагането на договорите. Министър Стоянов даде пример за възложен през 2020 г. договор с авансово платени 300 000 лв., като след извършено проектиране фирмата е представила сметка за 10 млн. лв. Този договор ще бъде прекратен. Още: Военният министър се оплака от липса на пари за модернизация на армията

Той представи пред медии предприетите до момента действия: "Първата строителна площадка беше открита през октомври 2022 г., като до момента има сключени 36 договора. От октомври до сега са открити 16 строителни площадки, като предстои откриването на още 21. За девет обекта предстоят обществени поръчки“, съобщи още министър Стоянов. При процедурите, които откриваме, търсим конкурентност и възможно най-ниски цени. Залагаме 30% авансово плащане с банкова гаранция", акцентира министърът на отбраната.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес