"Считам, че кризата в България все още не е проявила пълните си последици и не може да се изключи възможността за повторен спад, като например вторична рецесия, особено с оглед на равнището на безработицата. Когато икономиката излезе от рецесия и икономическият растеж започне възходящо, но скоро отново изпада във фаза на рецесия, тя преминава през двойна рецесия. Нарича се W-образна рецесия, тъй като графиката на растеж на икономиката, преминава през двойно потапяне." Така финансовият експерт Румен Гълъбинов коментира икономическата ситуация в страната.
Още: Заради проблем с мрежата: 10 часа пътуват влакове от Варна до София
Още: Нова система за обработка на 2400 багажа на час монтират на летище София
"Добър показател за двойна рецесия е, когато растежът на брутния вътрешен продукт отново се понижи до отрицателен след кратък положителен растеж. Напоследък COVID-19 бързо се разпространи в България, като повлече след себе си неочаквани и непредвидими икономически и социални последствия. Публичните ни финанси също са засегнати сериозно от рецесията, като се очаква бюджетният ни дефицит да се повиши през тази и следващата година", допълва още Гълъбинов.
"Поради кризата инвестиционната среда се различава значително и положението вече се влошава с оглед на предвижданото второ задълбочаване. Връзката между случаите на COVID-19 и ефективността на икономиката е много важна и пътят на икономиката ни ще зависи значително от хода на вируса. Продължаващата криза в общественото здравеопазване ще окаже голямо влияние върху икономическата активност и заетостта в близко бъдеще."
"Ние вече сме ударени с втората вълна през тази есен, а в исторически план втората вълна на пандемия често е по-лоша от първата."
Още: Най-важните новини за деня: 6 януари 2025 г.
Още: Къде сме ние между Изтока и Запада? Разговор с проф. Ивайла Попова и проф. Цветелин Степанов (ВИДЕО)
"Оптимизмът по отношение на ваксината е висок, но вероятно ваксина няма да е налице масово поне до средата на 2021г. Има два сценария за икономиката ни през следващите 6 месеца, като възможността БВП отново да се свлече през четвъртото тримесечие на 2020 година е 50 на 50. Закъсненията за финансова помощ ще задълбочат забавянето и ако не спрем товарния влак от инфекции, икономиката отново ще се срине."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прогноза за времето - 7 януари 2025 г. (вторник)
Още: Костадин Нушев: С решението на ВКС се легализира старостилният разкол
"Рецесията започна, изглеждайки, че ще бъде с V-образен спад, но след това отново падна до така известната двойна рецесия, тъй като икономиката спада два пъти, преди да се възстанови до предишния си темп на растеж. Настоящата рецесия е класически пример за възможно двойно потапяне."
"А невъзможността за удържане на вируса подчертава ясната възможност за вторични трусове. Тъй като ограниченията, свързани с Covid-19, се засилват, очаквам икономиката на България да се свие отново през последното тримесечие на 2020 година", завършва анализа си икономистът.
Пълният анализ на Гълъбинов можете да прочетете тук.
Още: Български летателен апарат – 1 година преди братя Райт (ВИДЕО)
Още: Нов исторически рекорд за времето: 2024 г. е била най-топлата за България от близо век