Всяко дете с лична карта може да напусне границите на България в рамките на Шенген т.е. дори на възраст 14 – 18 години. Това заяви адвокатът по семейно право Йорданка Бекирска, като е направила експеримент със сина си, който е на 16 години. Бекирска описва подробно експеримента в личния си профил във Фейсбук.
Паспортът не е точно това, което беше
Пред БНТ юристът подчерта, че за по-малки деца няма как да не бъде проверен личен документ и да се иска родителски контрол. Бекирска каза и друго – зависи какво е пътуването, дали е краткотрайно или се преместваш да живееш на друго място. Въпросът е дали дадено дете отива на друго място с цел да бъде установено, да бъде регистрирано да живее на друг адрес. Това подлежи на съдебна санкция – всяка "приемаща" държава може да осъди неправомерно действал родител в тези параметри. Съществува терминът "родителско отвличане", България от 22 години е страна по т. нар. Хагска конвенция и срокът за връщане на отвлечено дете е 6 месеца, по думите на Бекирска.
Още: Шенген не работи изцяло: Главчев видя проблеми на границата при Русе и нареди действия
Същевременно, при разведени родители единият няма право да забрани на другия да отведе детето на ваканция в Шенгенската зона. Не е нуждно дори единият родител да знае, че другият взема детето за ваканция или кратко пътуване. В автомобил обаче много лесно би могло да излезеш зад българската граница в Шенген и без да ти проверяват документите.
Ако има съдебно разпореждане за ненапускане на дете от територията на България, няма кой да проверява - но може съдът да издаде предупреждение за всеки конкретен случай и "Гранична полиция" да действа и да спре излизане. Въпросът е дали имаш информация, за да се задействаш, каза Бекирска.
Още: България влезе официално в Шенген