Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сексуалното насилие и злоупотреба с деца - готови ли сме да отстъпим от личната неприкосновеност онлайн?

17 ноември 2021, 10:18 часа • 3294 прочитания

1. 73% от възрастните вярват, че децата не могат да влязат в интернет, без да се обърнат към тях възрастни, които искат да им навредят.

2. 76% от респондентите са готови да се откажат от част от личната си поверителност онлайн, за да позволят автоматизирани технологични инструменти да сканират и откриват изображения на сексуално насилие над деца и откриване на други форми на сексуална експлоатация на деца.

3. Почти 7 от 10 души смятат, че така или иначе няма много поверителност онлайн, ако изобщо има такава. Тези, които вярват, че онлайн поверителността не съществува (68%), значително превъзхождат тези, които вярват, че съществува (25%).

4. 68% от респондентите в осем държави подкрепят плановете на Европейския съюз за въвеждане на ново законодателство за включване на инструментаиеум за разкриване на материали за сексуално насилие над деца от частни компании (Италия (75%); Испания (75%); Холандия (72%).

Това са основните акценти в проучване между август и октомври 2021 г., в 8 държави-членки на ЕС (Франция, Германия, Унгария, Италия, Нидерландия, Полша, Испания, Швеция) от името на Defence for Children - ECPAT Нидерландия и ECPAT International. ECPAT е най-голямата мрежа от неправителствени организации в света, фокусирана единствено върху прекратяването на сексуалната експлоатация на деца.

В момента Европейският съюз проучва дали да създаде ново законодателство, което да задължи доставчиците на онлайн услуги (например платформи за социални медии) да използват автоматизирани технологични инструменти за откриване и маркиране на признаци на онлайн сексуална експлоатация и злоупотреба. Тези инструменти непрекъснато ще проверяват личната активност на всички потребители на платформата, търсейки признаци на онлайнопити за сексуална експлоатация и злоупотреба. Тази автоматизирана технология обаче означава, че потребителите се лишават от част от личната си поверителност, тъй като инструментите сканират всякакви изображения и съобщения, за да защитят децата. А от проведеното изследване на ECPAT е извадено заключение, че повечето респонденти не знаят за тези технологични инструменти и когато узнават, са съгласни те да работят с предимство пред личната неприкосновеност.

За какви технологични инструменти говорим:

• Хеш разпознаване – инструментите за откриване на материали за сексуално насилие над деца (CSAM), базирани на хеш, сравняват потребителско изображение с известен вече CSAM (Child Sexual Abuse Material или съдържание, за което е доказано, че представлява сексуална злоупотреба срещу деца), за да се види дали има съвпадение. Изображенията не се сравняват директно, а с хеш стойности, които се генерират както за потребителското изображение, така и за отделния CSAM. Хеш функцията е общ термин за всяка функция, която преобразува входа (например текст, изображение) в изход с фиксиран размер, който е известен като хеш стойност. Хеш стойността е поредица от буквено-цифрови знаци, считани за "пръстов отпечатък" на изображението. Две хеш стойности, които са идентични една с друга, показват две идентични изображения.

• Технологиите за откриване на груминг (GDT) помагат да се определи дали детето бива подготвено за сексуално насилие. Обикновено тези технологии се обсъждат във връзка с текстови разговори, тъй като описаното приласкаване на деца често се извършва на платформи за съобщения. GDT обикновено приемат формата на детектори на ключови думи или по-усъвършенствани техники, базирани на ML (машинно обучение). Въпреки това, някои анализи на метаданни могат да се използват и за допълване на процеса на откриване на груминг.

Значението на гарантирането на правата на децата в дигитална среда е ясно отразено в текущите процеси в ЕС, но и не само там; Закона за цифровите услуги, предложение за законодателство за откриване, премахване и докладване на CSAM като част от Стратегията на ЕС за по-ефективна борба срещу сексуалното насилие над деца и Стратегията на ЕС за правата на детето. Въпреки това самата ЕК посочва необходимостта от подобряване на координацията и осигуряване на съгласуваност в защитата и борбата със сексуалното насилие и експлоатация на деца.

Обобщен доклад от изследването можете да видите ТУК!

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес