В последните дни на изминалата 2011 г. издателство „Ентусиаст“ публикува книгата „Седем разговора с Хорхе Луис Борхес“ от Фернандо Сорентино. Заглавието излезе в поредицата книги за книгата - Enthusiast Libris.
Още: Къде е границата между културата и комерсиалното: Бистра Окереке в Студио Actualno (ВИДЕО)
Преди повече от 40 години известният аржентински журналист Фернандо Сорентино, верен читател и почитател на Хорхе Луис Борхес, има възможност да реализира седем срещи със световноизвестния писател, по време на които провежда седем дълги разговора с него на различни любопитни теми. Първоначално интервюто е записано на лента, а по-късно издадено в книга. Въпросите на интервюиращия не винаги са снизходителни, а отговорите представят Борхес в неговите некоментирани и противоречиви страни - на моменти саркастичен, произволен, великодушен, точен и ослепителен, прям и провокативен.
„Парадоксално, но диалозите между един писател и един журналист приличат не толкова на разпитване, колкото на някакъв вид вътрешен анализ. За този, който задава въпросите, това може да се окаже малко уморителна и досадна дейност; за разпитвания те са като приключение, в което дебнат скритото и непредвидимото. Фернандо Сорентино познава творчеството ми – нека го наречем така – много по-добре от мен; последното се дължи на факта, че съм го написал веднъж, а той го е прочел много пъти, което го прави по-малко мое, отколкото негово. Диктувайки тези редове, не искам да пренебрегна неговата добронамерена проницателност; колко следобеди, докато говорехме рамо до рамо, той ме е водил, все едно случайно, до нужните отговори, които после са ме учудвали, а той без съмнение е бил подготвил. Фернандо Сорентино, казано накратко, е един от моите най-великодушни откриватели. Искам да използвам тази страница, за да изкажа благодарността и увереността си в едно приятелство, което годините няма да заличат“, споделя Хорхе Луис Борхес.
Ревностен почитател на Борхес, Фернандо Сорентино с радост отбелязва датата 2 декември 1968 г., когато разговаря за първи път с известния аржентински писател. Тогава той е само на 30 години. Няколко месеца по-късно Сорентино има невероятния шанс да прекара седем дълги следобеда с Борхес в „една отдалечена стаичка“ на Народната библиотека. „Зададох му въпросите, към които ме подтикваше – като при всеки смъртен – смесицата от любопитство и случайност. Ако го бях интервюирал години по-късно, въпросите в общи линии щяха да бъдат същите...“, разкрива авторът. „Винаги съм чел Борхес спонтанно, винаги съм го чел по няколко пъти, винаги с удоволствие. В свят, в който всички получаваме и даваме и добри, и лоши неща, основното ми чувство към Борхес е признателността за всичко добро, което ми е дал и продължава да ми дава“, споделя Сорентино.
Още: Само за часове: Намалиха скоростта на отсечката-убиец край Телиш, после върнаха старото ограничение
Откровените и директни въпроси на Фернандо Сорентино се отнасят до живота, до творчеството на Хорхе Луис Борхес, до личности и исторически факти от световната и най-вече от аржентинската история, до предпочитания и отхвърляния на произведения и имена от световната литература. Отговарящия на въпросите не отбягва нито един от тях, колкото и неудобни да са понякога те. Хорхе Луис Борхес говори с ирония или сарказъм, доброжелателно или осъдително, но винаги с възхитителни яснота и прозорливост, които разкриват ерудиция, непознаваща граници.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Meteo Balkans предупреждава: Свлачища блокират България, вижте кои са най-рисковите зони
Още: Доц. Огнян Минчев: Черно море е прекалено малко за да събере големите руски имперски амбиции (ВИДЕО)
Този различен Борхес, който книгата разкрива, дава възможност на читателите да се докоснат до един нов аспект от личността на големия писател и да видят неговия град, неговата страна, част от история и култура на Аржентина и най-вече да се запознаят с една обширна панорама на аржентинската литература през неговите очи. Подробните бележки и цитати на Сорентино са изключително важни за възприятието на водените разговори, тъй като помагат на читателя да се ситуира в контекста на събитията и произведенията, за които се говори. Хуманитаристи, литератори, студенти, почитатели на Хорхе Луис Борхес ще открият в книгата, нова среща с големия еридут и интересен събеседник, ще се насладят на изключително живата му реч и едновременно с това да обогатят познанията си за родината на писателя.
През 1996 г. Фернандо Сорентино пише следното: „Борхес почина на 14 юни 1986 г. Вече е невъзможно да се направят нови интервюта… Но стоят, и то завинаги, неизчерпаемите думи на Измислици, Алефът, Докладът на Броди и Пясъчната книга и на толкова други още любими страници, без които – ще прибягна до една фраза, която Борхес обичаше да изрича – този свят щеше да е много по-беден“.
За Фернандо Сорентино
Още: Колко мини сме унищожили в Черно море заради войната в Украйна?
Още: До 40 см сняг на 7 и 8 април: Почти цяла България ще бъде покрита със снежна покривка
Фернандо Сорентино е роден в Буенос Айрес на 8 ноември 1942 г. Публикувал е десетки книги, сред които роман, повест, шест сборника с разкази („Зоологически регрес“, 1969; „Империи и робства“, 1972; „Възможно най-добрият свят“, 1976; „В собствена защита“, 1982; „Лек за слепия цар“, 1984; „Силата на нещастията“, 1994), детски книжки. Тъй като обича повече да чете, отколкото да пише, Сорентино пише есета върху аржентинската литература и издава два сборника с интервюта на любими свои писатели: „Седем разговора с Хорхе Луис Борхес“, 1974 и „Седем разговора с Адолфо Биой Касарес“, 1992. Превеждан е на английски, португалски, италиански, немски, полски, китайски, виетнамски, тамилски и други езици.