Съветът на Европа (СЕ) призова Франция да "надхвърли краткосрочните мерки" спрямо ромите в момент, когато страната се стреми да сложи край на споровете заради отношението към мургавите емигранти.
Президентът Франсоа Оланд и вътрешният министър Манюел Вал бяха разкритикувани заради разрешението за разтуряне на редица ромски биваци и репатрирането на стотици техни обитатели към България и Румъния. На фона на все по-видимите разногласия в правителството Оланд нареди на министрите да разрешат различията си на среща утре. Тя може да доведе до решение за предоставяне на българските и румънските граждани на правото да работят в страната, предаде БГНЕС.
"Утрешната среща за ромите, обявена от френското правителство, е добре дошла стъпка към намиране на дълготрайни решения", заяви генералният секретар на Съвета на Европа Торбьорн Ягланд (на снимката) в комюнике. "Съветът на Европа последователно подчертаваше нуждата да се надхвърлят краткосрочните мерки. Простото преместване на ромските семейства от едно място на друго в рамките на една или на няколко държави само влошава тяхното състояние", допълни той.
Ягланд припомни, че Франция е сред 47-те държави членки на организацията, която се съгласи с приоритетите в политиката към ромите, записани в Декларацията от Страсбург през 2010 г., и "се ангажира да сътрудничи с други европейски страни за подобряване на живота на ромите, най-маргинализираното малцинство в Европа".
"Това означава насочени и последователни усилия в области като образование, жилищно настаняване, здравни грижи и заетост. Приобщаването и предоставянето на възможности на ромите е от ключово значение за постигане на реална промяна", изтъкна Ягланд.
Франция е една от няколкото държави членки на ЕС, които отказаха да предоставят на българските и на румънските работници неограничен достъп до пазара на труда след приемането на двете страни в съюза през 2007 г.
Редактор: Калина Здравкова