Само за две седмици над 65 000 домакинства у нас са кандидатствали за помощ за отопление за предстоящата зима, която тази година е в размер на 365 лева за целия отоплителен сезон. Това съобщиха от Агенцията за социално подпомагане.
Още: Кратка априлска зима: Прогнозата на Анастасия Кирилова
Още: В рамките само на 20 минути: Две земетресения отчетени у нас
В ход е и кампанията за отпускане на еднократната помощ за първокласници, която ще обхване семействата на 46 000 деца. Сроковете за двете кампании изтичат през октомври.
За новия отоплителен сезон домакинствата с право на енергийна помощ ще я получат в увеличен размер - по 73 лева месечно или общо за петте месеца - 365 лева.
От Агенцията припомнят, че увеличеният размер на пенсиите и на месечните помощи за деца с трайни увреждания от юли няма да се отразят при определяне на минималния доход за достъп до това подпомагане.
Още: Прогноза за времето - 3 април 2025 г. (четвъртък)
Още: Най-важните новини за деня: 2 април 2025 г.
От постъпили над 65 000 заявления за помощта, са издадени заповеди за отказ на 270 лица. Крайният срок за кандидатстване е 31 октомври.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зима през април: Деница Стоянова стресна всички с тази прогноза
Колкото до помощта за първокласници, която и през тази година е в размер на 250 лева, до момента за нея са подадени малко над 11 хиляди заявления. Парите са отказани на 108 семейства, няма издадени заповеди за отпускане на помощта в натура, което се случва когато родителите са непълнолетни, не полагат нужните грижи или не използват помощта по предназначение.
Крайният срок за кандидатстване е 15 октомври. През миналата учебна година помощта беше отпусната на 44 849 деца, записани в първи клас, предаде Дарик.
За този период семействата на 89 деца бяха санкционирани заради това, че децата им не са постъпили в училище или че са направили повече от 5 неизвинени отсъствия за три поредни месеца. Родителите са върнали на държавата помощи в общ размер от 13 367 лева.
Още: НАТО под напрежение: Тръмп, Русия и цената на съюзническото доверие (ВИДЕО)