Часове преди да изтече крайният срок за кандидатстване, интересът на магистратите да станат част от екипа на европейския прокурор Лаура Кьовеши в България е мижав. На сайта на Висшия съдебен съвет (ВСС) са обявени едва 3 кандидатури, а свободните места, за които преди месец стартира процедурата, е 7, пише в. "Сега".
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
ОЩЕ: ВСС ще прави пети опит за подбор на европрокурори, Кьовеши търси 7
Българската квота е от 15 делегирани прокурори, като в момента работят едва 8. След като Прокурорската колегия на ВСС одобри кандидатите, номинациите се изпращат в Люксембург, където последната дума има колегиумът на европейската прокуратура. В него от българска страна участва Теодора Георгиева. Делегираните прокурори работят по евроделата тук.
Тримата кандидати, подали документи досега, са Бойко Атанасов, следовател от София, Георги Балков от Районната прокуратура в Плевен и Моника Михайлова-Митова от Софийската районна прокуратура. Атанасов беше кандидат и в предходни процедури, но не беше избран от Прокурорската колегия.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Балков е завършил Софийския университет. В прокуратурата е от близо 7 години, като част от времето е бил командирован в Софийската районна прокуратура и Районната прокуратура в Перник. Преди това 3 години е бил юрисконсулт в русенската митница.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Митова е възпитаник на ЮЗУ. И тя е в съдебната власт от близо 7 години. Преди това около 11 години е юрисконсулт в държавно лесничейство и разследващ полицай в СДВР.
Атанасов, който вероятно е единственият критик на прокуратурата в редиците ѝ, е завършил ЮЗУ и е следовател от 1997 г.
Това е петата процедура в опит да бъдат запълнени местата за делегирани прокурори.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
През февруари тази година Кьовеши нареди одит на българските делегирани прокурори, за да бъде установено каква е причината те да напускат службата един по един. Междувременно от 1 май напусна трети европейски делегиран прокурор - Ивайло Илиев. Той беше избран за помощник на националния член от България в Евроюст. Преди Илиев постовете си в европрокуратурата напуснаха Елена Попова, която реши да се върне в съда, преди да е изтекъл мандатът ѝ на европрокурор, както и Бойко Калфин, който предпочете да стане прокурор във Върховната касационна прокуратура.
Попова, Калфин и Илиев не са първите делегирани прокурори, който решават да се махнат, преди да изтече 5-годишният им мандат (с право и на нов).
По-рано през мминалата година Станислав Стойков също беше готов да напусне европейската прокуратура. Той бе номиниран за член от прокурорската квота на следващия състав на Висшия съдебен съвет, но не получи достатъчно гласове.
Все още няма информация какво е установил одитът на европейската прокуратура, макар че ревизията е финализирана от поне месец. В края на юни, от офиса на Кьовеши отказаха да разкрият подробности за изводите на проверяващия екип, тъй като предстояло те да бъдат представени на колегиума на европрокуратурата. И до днес обаче не е ясно какво е установила проверката.
ОЩЕ: Кьовеши не успя 3 месеца да разнищи проблемите в българския си офис