Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

С пари LIFE+ възстановиха 40 ха увредени гори

16 юни 2015, 18:25 часа • 12502 прочитания

40 хектара увредени гори на територията на Държавно горско стопанство – София, са възстановени по проект „Съхраняване на генетичния фонд и възстановяване на приоритетни горски местообитания в зони от НАТУРА 2000” по Програма LIFE+. Проектът е насочен към подобряване на състоянието на защитени горски местообитания и опазване на генетичния фонд на приоритетни видове от мрежата НАТУРА 2000, по който Изпълнителна агенция по горите (ИАГ) е асоцииран бенефициент, съобщиха от ИАГ.

Координиращ бенефициент по проекта е Горска семеконтролна станция - София, a другият асоцииран бенефициент е Сдружение „Инициативна група „Витоша“.

„Липсата на възможност за възстановяване на горските екосистеми по естествен начин, както и заплахите от бъдещо влошаване на състоянието им налагат в районите с природозащитен статус да се реализират различни инициативи. Ето защо изпълнението на специфичните цели на настоящия проект е от изключителна важност” – каза инж. Красимир Каменов, зам. изпълнителен директор на ИАГ, в приветствието си към участниците в проведената днес заключителна пресконференция и последно - седмо заседание на Управителния съвет на проекта.

Теодор Тодоров, координатор на проекта, запозна присъстващите с по-важните конкретни резултати от реализацията на проекта. „Извършената работа включва събиране и анализ на информация за увредените от природни бедствия гори в НАТУРА 2000 зони. Пилотните обекти за възстановяване на участъци от увредени гори на територията на ДГС София са избрани след консултации с лесовъди, експерти и посещения на терен”, подчерта той.

Една от най-важните дейности е създаването на генна банка с хранилище за семена, която беше открита през април миналата година.

„В хранилището на генната банка вече се съхраняват семена от 21 горско-дървесни вида с европейска значимост, събирани от над 50 места в защитени зони. По време на работата по проекта в държавен горски разсадник „Локорско” са произведени близо 215 000 фиданки, които са използвани за залесителни дейности” – каза директора на Горска семеконтролна станция – София, инж. Свилена Божинова.



Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес