Независимо от съществуването на няколко регистъра за информация за собствеността върху медиите, продължават да съществуват липси по отношение на изсветляването на реалните собственици. Остават опасенията относно липсата на достатъчно гаранции за гарантиране на независимостта на СЕМ.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Това е едно от заключенията на Европейската комисия в публикувания днес пети годишен доклад относно върховенството на закона, в който систематично и обективно се разглеждат тенденциите в областта на върховенството на закона във всички държави членки на равна основа.
В частта с медиите от ЕК изтъкват, че България отбелязва известен напредък по отношение на прозрачността при разпределянето на държавната реклама. И още - според комисарите собствеността на онлайн медиите е най-неясна, а те са основен източник на фалшиви новини в България.
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
"Въпреки че са налице правни гаранции за редакционна независимост, признаците за политическо и икономическо влияние върху медиите остават", отбелязва доклада.
Правителството е възобновило работата по проектозакон за укрепване на независимостта на обществените медии, но на този фон медийният регулатор (СЕМ) все още не е назначил нов генерален директор на националната телевизия, казват от ЕК.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Положителната тенденция по отношение на достъпа до обществена информация продължава, въпреки че продължават да съществуват някои пречки.
Освен това, ЕК обръща внимание, че журналистите в България продължават да се сблъскват с трудности и заплахи при упражняването на професията, въпреки че правителството предприе стъпки за защита на журналистите от стратегическите съдебни дела-шамари.
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция
Още: Ръст на ранните записвания за летния сезон
Още: Соня Момчилова: СЕМ е най-прозрачно работещият регулатор в цяла Европа
Целият доклад на Европейската комисия за върховенството на правото у нас, може да прочетете ТУК.