Въпреки спада в приходите на българските хотели като цяло през май 2019 г. нощувките и приходите от българи са повече от миналата година по същото време. През май 310 573 българи са пренощували в местата за настаняване, което е с 8,5 на сто повече на годишна база, съобщава 24 часа.
Средствата, които са оставили в хотелите, надхвърлят 25,725 млн. лв. - ръст от 10,5%. От големите морски курорти по нашето Черноморие засега само Свети Свети Константин и Елена и Дюни не са засегнати от спада на туристите и на приходите. Дори напротив – през май приходите от нощувки на хотелите в курорта Свети Свети Константин и Елена отбелязват 50% ръст спрямо същия месец на м.г. Те са 1,5 млн. лв. сега спрямо 1,054 млн. лв. през м.г., показват данните на НСИ.
Друг такъв курорт е Дюни. През май м.г. приходите от нощувки на местата за настаняване в курорта са били 288 хил., докато през май 2019 г. са 414 хил. лв. т.е. ръстът е 43%. И в двата курорта процентното съотношение между приходи от нощувки на българи и на чужди граждани през сравняваните месеци се променя съвсем слабо в полза на българите, показват данните.
Приходите на останалите курорти бележат спад. Най-силен е той в Златни пясъци – 18%. Слънчев бряг през май 2019 г. има с 10% по-ниски приходи в сравнение със същия месец на м.г., а най-слаб е спадът в Албена – 5,5%. И в трите курорта обаче сравнението се прави с твърде силния май на 2018 г., когато приходите са били рекордно високи. Например в Албена през май 2018 г. хотелите са получили 3 млн. лв., докато година по-рано приходите им са били 1,7 млн. лв., а през май 2016 г. – 1,8 млн. лв. В Златни пясъци и Слънчев бряг положението е идентично.
А какъв беше последният голям скандал на Черноморието ни, след като модата на джиповете по плажа фокусира общественото внимание - припомнете си в този материал!