Рецептата на Плевнелиев за успех на България

29 март 2012, 10:02 часа • 5317 | прочитания

Президентът Росен Плевнелиев направи пореден опит да изложи своята рецепта за успех на България.

Още: Най-важните новини за деня: 3 април 2025 г.

Още: Затоплянето ще продължи, но не задълго: Прогнозата на Деница Стоянова

"Част от моята визия за това как аз виждам България през 2020 г. се крие в моята вяра, че, за да успее България, трябва да се обединим около няколко стратегически приоритета. Нека бъдат 10 - 20 големи, значими, най-смислените проекти. Около тях нека да функционира нашата визия, да търсим решения, нека да ги стартираме, нека да ги изпълним, каза още Росен Плевнелиев.

Според Плевнелиев са важни децентрализацията, енергийната ефективност.

„Стратегическата инфраструктура я намираме в създаването на работещи инициативи. Днес искам да провокираме мисленето си дългосрочно. Всеки има своите идеи, всеки търси работещи вариант, всеки търси не просто само визиите, но и тяхното осъществяване на практика. Успяват тези, които знаят как да постигнат целите си. Няма нищо по-лошо, по-фатално за едно общество, от липсата на идеи”, допълни Плевнелиев.

Още: Неочакван лидер: Дунавски град с най-висок растеж на цените на недвижимите имоти за последното тримесечие

Още: Къде е границата между културата и комерсиалното: Бистра Окереке в Студио Actualno (ВИДЕО)

По думите му трябва да набележим стратегически сектори, в които да се развиваме – биоземеделие, производство на храни, информационно-комуникационни технологии, индустрии, свързани с човешкото здраве

"Това трябва да се облече с конкретни и ясни решения, и то в рамките за дебата за България до 2020 г. Говорим за туризъм – нека да го направим както трябва. Говорим за електронно правителство – да го направим. Магистралите „Хемус” и „Струма”, ВиК секторът, ЖП транспортът, енергийната ефективност са тотален приоритет и трябва да намерят своите измерения във фискалната рамка”, посочи президентът.

„Убедени сме, че в скоро време българите ще пътуват по ЖП линии за 3 часа от София до Бургас. Летището може да бъде ключов въздушен хъб по стоките по направлението между Азия и Европа”, допълни Плевнелиев. От голямо значение е организирането на логистични хъбове. „От Стара Загора ние още от сега съзнаваме, че онова изоставено летище, ние бихме могли да го разработим. Стара Загора и Пловдив могат да бъдат българския регионален клъстер за логистика – с логистични паркове, разположени на три коридора”, каза още Плевнелиев.

В Русе има изоставено летище, опитно земеделско стопанство, със стара слава. „Имаме един град, който е само на 60 км от огромно международно летище – не би ли могло Русе през 2020 г. да стане клъстер за биоземеделие? Бизнесът там да произвежда кадри, да се направи индустриална зона, да напълни със съдържание и пристанището, и летището”, посочи Плевнелиев.

Още: Meteo Balkans предупреждава: Свлачища блокират България, вижте кои са най-рисковите зони

Още: Доц. Огнян Минчев: Черно море е прекалено малко за да събере големите руски имперски амбиции (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентин Стоев
Валентин Стоев Отговорен редактор
Новините днес