Пътната мрежа в страната не може да се справи с обилните валежи през последните месеци. Отводнителните системи не могат да поемат големите количества вода, която минава на поне метър над мостовете и водостоците. А това нанася сериозни щети на пътищата. Това коментира за Дарик радио председателят на УС на Агенция пътна инфраструктура Лазар Лазаров.
Още: Ликвидация на Дарик радио: Мария Черешева за съдбата на медията
Още: „Динамиката винаги идва от запад, не само модата“: Прогнозата за времето с проф. Георги Рачев
Според него е необходима спешна промяна в изискванията за проектиране и строеж на пътищата, за да се минимизират пораженията и нуждите от ремонти.
Лазаров обясни: "Пътната инфраструктура буквално е залята от вода, която носи дървета, треви, камъни и т.н., което в момента, в който стигне пътна инфраструктура, въздействието на тези неща върху нея са просто убийствени. Мога да визирам няколко пътни съоръжения, които буквално са прелели от водата, т.е. водата минава може би на метър над тях, говорим за мостове, водостоци".
Проблемите се отнасят както за стари участъци, така и за нови и отремонтирани пътища, като прохода Петрохан.
Още: Кой има имен ден днес, 25 април 2025 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 25 април 2025 г. (петък)
Събралите се води се пренасочват по различни канали – под мостове, като водостоци, дренажи, канавки и други, но изградената система не е способна да удържи и това води до разрушаване на различни конструкции, информира агенция "Фокус".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-важните новини за деня: 24 април 2025 г.
Още: Почивни и неучебни дни през месец май: Идеи за по-дълги отпуски
„Искаме да организираме кръгла маса, на която с проектанти и професори от университети и специалисти в областта, за да можем да дискутираме тези проблеми, както и да обсъдим евентуална промяна в нормативната уредба с цел пътищата да не пострадват при такива аномалии”, добави Лазаров. Промяна в нормативната уредба представлява въвеждането на по-големи отвори на пропускателните съоръжения, по-голяма височина при мостовете, когато преминават над водни обекти, за да може големите количества вода да преминават свободно, на местата, където има рискове за значително покачване на нивото.
Още: Нестабилното пролетно време продължава: Прогнозата на Гери Малкоданска