Фрапиращи пропуски бяха отчетени при проверените близо 14 000 пешеходни пътеки в страната. Това заяви главният прокурор Сотир Цацаров на пресконференция, на която бяха представени резултатите от проверките на пешеходните пътеки в цялата страна.
Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)
Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.
Цялостната проверка бе възложена на 27 декември 2017 г. и трябваше да бъде установено съответствието на пешеходните пътеки с нормативните изисквания.
Проверките показаха сериозни нарушения, открити са отчайващи дефицити, например два пъти повече липсващи знаци от наличните в много области. Показват неправилно разположение на пешеходните пътеки. Неправилно маркиране, неправилна сигнализация, съобщи Цацаров. Не приемам и не насърчавам споделената отговорност на институциите да се размива конкретната отговорност на всяка една отделна институция, включително и прокуратурата, каза още Цацаров.
„Аз разчитам Министерството на регионалното развитие и благоустройството, освен съставянето на регистър на пешеходните пътеки в страната, какъвто ангажимент вече е поет от министър Нанков, в кратък срок да представи предложение за промяна на нормативната уредба, така че проверки като тази да се правят ежегодно на територията на цялата страна, а неизпълнението на задълженията да има за последица сериозни санкции. Министерството на вътрешните работи следва да използва в рамката на проверката и нейното финализиране всички възможности, които действащото законодателство предоставя, за да наложи стопаните на пътя, независимо дали говорим за улици в населеното място или част от републиканската пътна мрежа, да отстранят нарушенията за срок не по-дълъг от 30 юни 2018 година“, подчерта Цацаров, цитиран от БГНЕС.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
Предвидени са санкции в размер между 2000 и 7000 лева при неизпълнение на предписанията.
Според Цацаров е срамен списъкът с областите, в които има най-много нарушения.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Системи нарушители относно сигнализацията на маркировката на пешеходни пътеки са областите Благоевград, Пазарджик, Стара Загора, Хасково. Това каза министърът на вътрешните работи Валентин Радев.
„За да не се размива отговорността, пред вас сме министерствата, които отговарят за тази дейност, но липсват общините. Те не са тук, защото не са институции. Ние ще разкажем как премина проверката. 28 области – 13 981 са общо проверените пешеходни пътеки в населените места“, обясни Радев. „Минаваме по трите вида – двете зебри 8.1 и 8.2 и повдигнати пешеходни пътеки. От тип зебра 8.1 са проверени близо 10 000 пътеки“, обясни той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
„Неправилно маркиране – или маркировката не е изпълнена правилно, или е износена. Южна България се представя доста зле тук. За неправилното разположение на пътеките – 18%, Перник, Стара Загора, Варна. При 53% от пътеките разстоянието е нарушено, например между две пътеки има по-малко от 250 метра. В София-град има най-много такива. Сигнализацията също е нарушена – 5000 липсващи знаци. Най-много са в Бургас, по Черноморието“, коментира Радев.
Министърът обясни, че неправилно маркирани или износени пешеходни пътеки има в Южна България.
Радев поясни, че неправилното разстояние между пътеките е много опасно. „Колите не намалят толкова бързо за 250 м. и става опасно за пешеходците“, добави той.
„Проверени са 980 повдигнати пешеходни пътеки, от тях 244 са неправилно маркирани, освен износени са и оцветени в различни цветове. Има наредба всички ще получат предписания. Системи нарушители относно сигнализацията на маркировката, „срамния списък“ – Благоевград, Пазарджик, Стара Загора, Хасково. Трябва да има промени“, каза още вътрешният министър, цитиран от Фокус.
Той уточни, че ще продължи наблюдението, ще се дават предписания в областите. „Основно кметовете да са задължени, има срокове, за които да следим, имаме правомощия дори да санкционираме неизпълнението“, допълни Радев.