Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проучване: За половината българи ЛГБТИ хората са като всеки един от нас (СНИМКИ)

30 януари 2024, 14:41 часа • 1839 прочитания

Българинът остава по-скоро неутрален към ЛГБТИ хората у нас.

Още: Кой има имен ден днес, 2 февруари 2025 г. Честито!

Още: Прогноза за времето - 2 февруари 2025 г. (неделя)

Това е един от основните изводи в ново национално представително проучване на "Алфа рисърч" по поръчка на фондация "GLAS", проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна през ноември 2023 г. Агенцията е използвала метода на пряко стендартизирано интервю.

Според данните с разширяването на личните контакти с хора от общността, нараства и положителното отношение към тях - цели 46% смятат, че човек, определящ се като ЛГБТИ, е като всеки един от нас.

Още: Каква е равносметката за 2023 г. и какви са очакванията ни за 2024 г.? Проучване

Още: Най-важните новини за деня: 1 февруари 2025 г.

Още: МВнР с подробности за срещата на консула с българите от кораба "Вежен"

Освен като близост, българинът усеща различните хора и като носещи определени качества - според 18% това са "смели хора, които отстояват идентичността си", образовани (16%), творчески личности (15%), с добри професии (12%). Най-често споделяната негативна асоциация е, че хората с различна сексуална ориентация "парадират със своята идентичност" (24%).

"В българското общество преобладава по-скоро неутралното отношение към ЛГБТИ хората, отколкото подчертано негативното или позитивното", обобщи социологът Геновева Петрова.

Още: Представител на българските власти се е качил на кораба "Вежен"

Още: Месечна прогноза за времето за февруари 2025 г. (ГРАФИКА)

Интересуват ли се българите изобщо?

За периода от 2019 до 2023 г. делът на информираните хора нараства - тези, които заявяват целенасочен интерес и имат по-добра информираност по темата са нарастнали от 24% на 28%. Значителен е и ръстът в дела на мнозинството българи, които не са търсили активно информация, но до тях са достигнали различни медийни публикации: от 48% през 2019г. до 67% четири години по-късно. С най-висока запознатост се открояват жителите на София и големите градове, жените, най-младите (18-29 г.) и средните поколения (40-49 г.).

Още: "Нито една повече" ще протестират: ЛГБТИ хората не са защитени от насилие и хомофобски атаки

Още: АЕЖ иска Киселова да накаже Хамид заради обидите към Ваклинов

Още: България, Китай и 1 февруари: Общото между нас - почит към жертвите на комунизма (ВИДЕО)

Водещи източници на информация са разговорите с приятели и познати (38%), постове в социални мрежи (33%), информационни предавания в медиите (30%) и информационни/новинарски сайтове(29%). 

Винаги отношението към ЛГБТИ хората минава през личния опит и общуването на българина с тях:

  • 35% заявяват, че познават хора, които се определят като хомосексуални;
  • 25% бисексуални;
  • 6% познават някой, определящ себе си като ЛГБТИ;
  • 15% заявяват, че лично познават еднополови двойки
  • 32% знаят историята на такива хора.

"Има повишена запознатост и информираност по темата, както и много ясно проличаваща тенденция, че колкото повече личен опит имат в общуването си с ЛГБТИ хора, толкова повече българите разбират какви са проблемите на тази общност", коментира още Петрова.

Още: Русия иска забрана на ЛГБТ движението заради "екстремизъм" - обърна се към съда

Геновева Петрова, снимка: Actualno.com

Тя посочва обаче, че все още голяма част от обществото не е изградило за себе си позиции и убеденост по отделните цели, които си поставят ЛГБТИ хората. "Има забележима, важна промяна в отношението на българите към тях. Без тази промяна в отношението, всички останали промени по-скоро нямат шанс", допълни още социологът.

Според проучването 68% от анкетираните смятат, че ако в горните класове в училище има ученик с хомосексуална ориентация, той ще бъде обект на подигравки. На този фон 8% са на мнение, че би повлиял на другите да изберат такава идентичност.

Още: Ватиканът: Транссексуалните са в грях, но могат да бъдат кръстени

Според значителна част от анкетираните ЛГБТИ хората срещат враждебно отношение в различни житейски ситуации. Според 47% това се наблюдава при открито заявяване на идентичност, а при 46% когато са на публични места, 36% при отглеждане на дете, 33% в училище, 31% при търсене на работа.

Оказва се обаче, че има тенденция към отслабване влиянието на крайно враждебни и откровено манипулативни тези - 36% не са съгласни с твърдението, че хомосексуалността и трансджендър идеологията са психични разстройства, срещу 25% съгласни например. Цели 16% от хората пък подкрепят тезата, че ЛГБТИ хората са педофили.

"Регистрираните положителни тенденции, макар и все още плахо, показват променящи се обществени нагласи", посочват от Алфа Рисърч.

Снимка: БГНЕС

Подкрепата за важни за общността политики, по-конкретно уреждане на статута на еднополовите двойки обаче е ограничена - 34% одобрение срещу 27% неодобрение, като по-голям е делът на анкетираните, които не заемат конкретна позиция - 39%.

Проучването е част от проекта "Гласове на общността", изпълняван от фондация Глас, в партньорство с фондация Билитис, Асоциация на европейските журналисти-България и Осло Прайд, и с финансова подкрепа, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ЕИП). Основната цел на проекта е преодоляване на негативните стереотипи спрямо ЛГБТИ хората чрез комуникационна кампания, семинари и тренинги.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес